Białoruś

Białoruś

Większość Białorusinów byłaby przeciwnych zjednoczeniu ich kraju z Rosją, przy czym odsetek przeciwników i zwolenników wstąpienia do UE rozkłada się niemal po równo – wynika z najnowszego sondażu niezależnego ośrodka NISEPI.

Od podwyżek papierosów rozpoczął się 2014 rok na Białorusi, niektóre ceny wzrosły nawet dwukrotnie – poinformowała państwowa agencja BiełTA. Od 1 stycznia wzrosła także akcyza na wysokoprocentowy alkohol.

Unia Europejska przedłużyła we wtorek sankcje wobec Białorusi do końca października 2014 roku. Decyzję państw UE uzasadniono tym, że władze białoruskie nie uwolniły wszystkich więźniów politycznych, a żaden z uwolnionych nie został zrehabilitowany.

W Rosji wszczęto sprawę karną o nadużycie władzy przeciwko aresztowanemu na Białorusi szefowi firmy Urałkalij Władisławowi Baumgertnerowi - poinformował w poniedziałek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Dodał, że Rosja będzie ubiegać się o jego ekstradycję.

Dyrektor generalny rosyjskiego koncernu potasowego Urałkalij Władisław Baumgertner, zatrzymany miesiąc temu na Białorusi, został w nocy ze środy na czwartek umieszczony w areszcie domowym - poinformował w czwartek jego białoruski adwokat.

W kolejnym dniu ćwiczeń Zapad-2013 rosyjskie i białoruskie jednostki symulowały działania na umownym odcinku granicy państwowej Białorusi i "z powodzeniem zablokowały pięć nielegalnych ugrupowań zbrojnych liczących łącznie do 2 tys. osób". W celu zwiadu powietrznego użyto samolotów bezzałogowych.

Białoruscy milicjanci oraz żołnierze wojsk wewnętrznych nie będą mogli palić w mundurze, zaś budynki resortu oraz jednostek wojskowych staną się strefami, gdzie obowiązuje zakaz palenia - poinformowała agencja BiełTA, powołując się na białoruskie MSW.