Białoruś

Białoruś

Łukaszenka: moje dzieci nie szykują się do żadnej sukcesji

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, komentując przygotowania do wyborów parlamentarnych i prezydenckich oświadczył, że jego dzieci "nie szykują się do żadnego przekazania władzy". - Będą ze mną, jak wcześniej, pracować ci, co chcą - podkreślił. Łukaszenka poruszył także temat urzędników. - Jeśli nie zostaną zrealizowane wskaźniki gospodarczego rozwoju w 2019 roku, to wszystkie odpowiedzialne osoby zostaną zwolnione - zapowiedział.

Ambasador USA wróci na Białoruś po 11 latach

Białoruś i USA podjęły decyzję o przywróceniu ambasadorów w swoich placówkach dyplomatycznych. Poinformował o tym zastępca amerykańskiego sekretarza stanu do spraw politycznych David Hale na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku. - Taka sytuacja była nienaturalna, nienormalna. Cieszymy się, że ten rozdział się kończy - stwierdził Hale.

Łukaszenka zadowolony z kobiet w parlamencie. "Mężczyźni nie robią wtedy głupstw"

Przekonaliśmy się, że jeśli jedną trzecią parlamentu stanowią kobiety, to taki parlament jest stabilny - stwierdził Alaksandr Łukaszenko. Prezydent Białorusi spotkał się z przewodniczącym Izby Reprezentantów, któremu powiedział, kto powinien zostać wybrany do parlamentu w listopadowych wyborach. W wyborach w 2016 roku do 110-osobowej Izby Reprezentantów dostało się 38 Białorusinek.

"Co poczułam, kiedy ją zobaczyłam? Że właśnie teraz, w wieku 46 lat, urodziłam córkę"

- Spadł ciężar wiszący na sercu przez 20 lat. Nasza historia daje innym ludziom nadzieję i powód do życia - mówi rosyjskiej gazecie "Komsomolskaja Prawda" Ludmiła Moisiejenko, matka 24-letniej Julii, która w wieku 4 lat zgubiła się w pociągu relacji Mińsk-Osipowicze i odnalazła po 20 latach. Teraz do pani Ludmiły dzwonią inni ludzie, których dzieci zaginęły. Pani Ludmiła mówi: nie poddawajcie się.

Zniknęła w pociągu, gdy była dzieckiem. Po 20 latach odnalazła rodziców

1 października 1999 roku 4-letnia Julia Moisiejenko z Białorusi wsiadła z ojcem do podmiejskiego pociągu. Mężczyzna zasnął, a kiedy się obudził, córki nie było w pobliżu. Rodzice szukali jej na dworcach kolejowych przez kilka dni, później zawiadomili milicję. Po 20 latach dziewczyna odnalazła bliskich. "Cuda się zdarzają" - podało w komunikacie białoruskie MSW informujące o tym zdarzeniu.

Spotkanie w Warszawie "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie"

W sobotę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się prezydenccy doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego z Polski, Stanów Zjednoczonych, Białorusi i Ukrainy. Spotkanie to komentują białoruscy niezależni eksperci. "To sposób wywarcia nacisku przez Mińsk na Moskwę" - twierdzi publicysta Jury Drakachurst. Raman Jakouleuski ocenił, że taka inicjatywa "może wywołać zaniepokojenie w Moskwie".

Łukaszenka przekazał sztylet dla Trumpa i pojechał zbierać arbuzy

Alaksandr Łukaszenka, tuż po oficjalnym spotkaniu z Johnem Boltonem, pojechał zbierać arbuzy rosnące na terenie jego rezydencji pod Mińskiem. Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa odwiedził prezydenta Białorusi w czwartek. Odjechał z prezentami od Łukaszenki dla amerykańskiego przywódcy i jego małżonki.

Doradca Trumpa u Łukaszenki. "Takich ważnych gości nie było u nas od dawna"

Nie rozwiązaliśmy problemów, ale ważne, że mieliśmy możliwość rozmowy - powiedział doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton po spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku. Wśród tematów rozmowy polityków znalazły się prawa człowieka i nierozprzestrzenianie broni. - To historyczna wizyta - ocenił prezydent Białorusi.

Zełeński rozmawiał z Łukaszenką o Donbasie

Alaksandr Łukaszenka pogratulował Wołodymyrowi Zełeńskiemu zwycięstwa w wyborach i zaprosił go do Mińska. Prezydenci Białorusi i Ukrainy w rozmowie telefonicznej omówili także sytuację w Donbasie oraz kwestie współpracy dwustronnej i bezpieczeństwa energetycznego.

Przegrały z nim "kolejne rządy Unii i Moskwa". Ostatni dyktator w Europie rządzi już 25 lat

Rządzi już ćwierć wieku. Aleksandr Łukaszenka władzę na Białorusi utrzymał, między innymi łamiąc demokrację, niszcząc wolne media i zastraszając przeciwników. U steru jest też jednak tak długo dzięki autentycznej popularności wśród Białorusinów. - On w niezwykle głęboki sposób rozumie swój naród – mówi Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Putin "nie planuje" zjednoczenia z Białorusią, Ukrainie "nie odmawia kontaktów"

Brak obecnie podstaw do zjednoczenia państwowego Rosji i Białorusi. Nie ma obecnie takich planów i nie ma takiego celu - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Zastrzegł zarazem, że Rosja i Białoruś mają plan budowy państwa związkowego. Putin poinformował także, iż nie odmawia kontaktów z niedawno wybranym na Ukrainie prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zarzucił mu jednak, że nazywa Rosję wrogiem, i wyraził opinię, że "powinien określić", co chce osiągnąć.