Białoruś

Białoruś

Wobec zamachu terrorystycznego w Petersburgu wszystkie problemy w relacjach z Rosją odeszły na dalszy plan. Zrozumieliśmy, co jest prawdziwą wartością – powiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla telewizji Mir.

Współpraca w ramach państwa związkowego ma dla Mińska coraz mniej plusów, a mogą pojawić się minusy – sądzi białoruski analityk Arsen Siwicki. Dla Białorusi związek z Rosją jest jak pogoda czy powietrze: nie ma alternatyw - uważa politolog Dzianis Mieljancou.

Operator Biełsatu Aleś Lubianczuk, zatrzymany w piątek podczas przeszukania w biurze redakcji, został wypuszczony z aresztu. Wcześniej informował, że pozostanie w areszcie do poniedziałku. Milicja zarzuciła mu "drobne chuligaństwo", twierdząc, że przeklinał.

Alaksandr Łukaszenka włada swoim krajem 22 lata, ale każda władza, nawet najdłuższa kiedyś się kończy. Brutalność, z jaką zdecydował się tłumić ostatnie protesty, może dowodzić, że zaczął się bać i ten czas powoli nadchodzi. Ale czy na pewno? W jego wypadków o utracie władzy zdecydować mogą albo jego rodacy, albo Władimir Putin. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Operator Biełsatu Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę – poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Opozycyjni białoruscy politycy, Anatol Labiedźka, Jury Hubarewicz i Wolha Kowalkowa, zażądali od władz uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych podczas protestów, zaprzestania represji i przeprowadzenia wolnych wyborów.

Władze Białorusi przez ponad trzy doby ukrywały miejsce pobytu lidera Kongresu Narodowego Mikoły Statkiewicza. Rodzina aktywisty i długoletniego więźnia politycznego poinformowała, że był on przetrzymywany w areszcie Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB).

Skazana w sobotę w Mińsku na 15 dni aresztu Polka Dorota N. jest już na wolności i wkrótce znajdzie się w Polsce - ustaliła w niedzielę PAP. Polkę zatrzymano w piątek, dzień przed demonstracją opozycji w Mińsku, za niepodporządkowanie się poleceniom milicjantów.

Z dużym rozczarowaniem przyjąłem tę sytuację, w jaki sposób władze białoruskie postępują wobec opozycji - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Słowenii. Dodał, że jest też rozczarowany zachowaniem wobec Polki, która została aresztowana.