Białoruś

Białoruś

Aresztowania, pobicia, wyroki i wygnanie z kraju – to codzienność podziemnych artystów na Białorusi. Aktorzy Białoruskiego Wolnego Teatru grają w ukryciu spektakle o życiu w ostatniej dyktaturze Europy. Za swoją niezależność i omijanie państwowej cenzury płacą jednak wysoką cenę. Wpisani na czarną listę artystów zakazanych w swoim własnym kraju oficjalnie nie istnieją. Towarzyszyliśmy im z kamerą w ich codziennej pracy i wtedy, gdy na Białorusi doszło do największych od lat antyrządowych protestów. Oni te protesty zakończyli w szpitalu i w więzieniu. Reportaż "Białoruska sztuka przetrwania" Katarzyny Górniak już w sobotę w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który w środę spotkał się w Czarnobylu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, wyraził przekonanie, że granica między obu krajami zawsze będzie "granicą pokoju" i nikomu nie uda się wciągnąć Mińska w wojnę z Kijowem.

W Mińsku trwa wizyta delegacji NATO, w czasie której odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Sił Zbrojnych Białorusi – poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony. Resort podał, że wizyta odbywa się w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

Na Białorusi 20 osobom związanym z Białym Legionem zarzucono tworzenie nielegalnej organizacji zbrojnej. Spiskowcy chcieli sprowokować krwawe zamieszki w Dniu Wolności 25 marca - podała gazeta administracji prezydenta Alaksandra Łukaszenki "SB. Biełoruś Siegodnia".

Mińskie sądy ukarały karami grzywny lidera Białoruskiego Frontu Narodowego Alaksieja Janukiewicza i dwoje innych aktywistów za udział w akcji obrony Kuropat – poinformowało niezależne Centrum Praw Człowieka Wiasna.

Sąd w Mińsku odwiesił karę aktywisty Zmiciera Palienki, skazanego w zeszłym roku na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za "użycie siły" wobec milicjanta. Po ogłoszeniu wyroku Palienka został odwieziony do miejsca odbywania kary – poinformowało Radio Swaboda.

W lesie nieopodal Witebska w północno-wschodniej Białorusi po raz kolejny znaleziono ludzkie kości i różne przedmioty. Mogą to być nieznane dotąd masowe groby ofiar represji stalinowskich, rozkopane przez wandali – informuje Radio Swaboda.

Wobec zamachu terrorystycznego w Petersburgu wszystkie problemy w relacjach z Rosją odeszły na dalszy plan. Zrozumieliśmy, co jest prawdziwą wartością – powiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla telewizji Mir.

Współpraca w ramach państwa związkowego ma dla Mińska coraz mniej plusów, a mogą pojawić się minusy – sądzi białoruski analityk Arsen Siwicki. Dla Białorusi związek z Rosją jest jak pogoda czy powietrze: nie ma alternatyw - uważa politolog Dzianis Mieljancou.

Operator Biełsatu Aleś Lubianczuk, zatrzymany w piątek podczas przeszukania w biurze redakcji, został wypuszczony z aresztu. Wcześniej informował, że pozostanie w areszcie do poniedziałku. Milicja zarzuciła mu "drobne chuligaństwo", twierdząc, że przeklinał.