Białoruś

Białoruś

Alaksandr Łukaszenka podpisał dziś dekret o podwyższeniu wieku emerytalnego. W 2022 roku mężczyźni na Białorusi będą przechodzić na emeryturę w wieku 63 lat, kobiety – 58. Eksperci tłumaczą, że decyzja prezydenta jest związana z problemami gospodarczymi w kraju.

Źle skończył się dla białoruskiego kierowcy firmy Janstrong jeden z kolejnych kursów. Tym razem z Węgier, z cyrkowym słoniem. Niestety, Białorusin stracił ładunek zaraz po przejechaniu ukraińskiej granicy.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił swą środową rozmowę z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku jako dość otwartą, a nawet miejscami dość przyjazną. Powiedział, że poruszył w jej trakcie m.in. temat małego ruchu granicznego oraz historii.

Kolejny białoruski biznesmen, właściciel największego na Białorusi koncernu drobiowego Servolux Jauhien Baskin został zatrzymany wraz ze współpracownikami - potwierdził szef Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi Walery Wakulczyk. Opozycjoniści twierdzą, że prezydent Łukaszenka zarządził "obławę" na przedsiębiorców, którzy próbują wyprowadzić z kraju kapitał.

Jeden z najbardziej wpływowych biznesmenów Białorusi Jury Czyż został zatrzymany przez organy ochrony prawa – podał w piątek wieczorem portal białoruski tut.by, powołując się na dobrze poinformowane źródła.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał do Mińska na posiedzenie Rady Najwyższej Związku Białorusi i Rosji. Cytowany przez białoruskie media analityk twierdzi, że Putin przybył "przypilnować Alaksandra Łukaszenkę, by jego gra z Europą nie zaszła za daleko".

Zniesienie przez Unię Europejską większości sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich podmiotów jest błędem - ocenili liderzy białoruskiej opozycji.