Białoruś

Białoruś

W odpowiedzi na wyrzucenie z Białorusi ukraińskiego dyplomaty Ukraina wydaliła pracownika białoruskiej ambasady w Kijowie – poinformowała rzeczniczka MSZ w Kijowie Mariana Beca. Dzień wcześniej białoruskie KGB poinformowało o wyrzuceniu radcy ambasady Ukrainy Ihora Skworcowa, który - według służb białoruskich - był działającym pod przykryciem oficerem Głównego Zarządu Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony.

Wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w piątek w Mińsku, że liczy na to, iż prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka będzie reprezentował swój kraj podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli 24 listopada.

Witebska artystka stworzyła instalację, której głównym elementem jest głowa Włodzimierza Lenina z galarety wieprzowej. Kompozycja zatytułowana "12 noży w plecy rewolucji" miała być ironicznym komentarzem do rocznicy rewolucji październikowej, okazała się jednak zbyt awangardowa. W piątek instalacja została zdemontowana.

W centrum Mińska odbył się "Marsz oburzonych Białorusinów 2.0" – akcja przeciwko prowadzonej przez władze polityce społeczno-gospodarczej, w tym tak zwanemu dekretowi o pasożytnictwie, a także przeciwko "fali" w wojsku. W proteście wzięło udział około 200 osób.

W związku ze śmiercią białoruskiego żołnierza służby zasadniczej w jednostce w Pieczach pod Borysowem zatrzymano już dziesięciu wojskowych, w tym dwóch oficerów – poinformował Komitet Śledczy Białorusi, który prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział w piątek, że jego kraj nie chce rozmieszczać na swoim terytorium zagranicznych baz wojskowych. - Rozumiemy, że zostałoby to wykorzystane przez naszych partnerów po drugiej stronie granicy do adekwatnej reakcji - dodał.

O roli chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej przypomnieli w Mińsku przedstawiciele Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) podczas swojego dorocznego zgromadzenia plenarnego. W przesłaniu końcowym biskupi zapewnili: "Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość".

Wzbudzający kontrowersje lider wchodzącej w skład Rosji republiki czeczeńskiej Ramzan Kadyrow rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę na Białorusi. Podczas spotkania z nim prezydent Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że Białoruś jest zainteresowana współpracą z Czeczenią.

Prezydent Władimir Putin pojawi się na jednym z etapów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad'17. W najbliższy poniedziałek, 18 września, będzie je obserwował w obwodzie leningradzkim w północno-zachodniej Rosji - poinformował Kreml. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, do Rosji nie przyjedzie prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.