Sprawy sądowe w Polsce

Sprawy sądowe w Polsce

Sąd pierwszej instancji oparł się na takich poszlakach jak badania DNA, których nie sposób było wykonać w 1996 roku i perfumy znalezione w domu oskarżonego. Sąd apelacyjny potwierdził, że poszlaki te miały dużą wartość dowodową i utrzymał w mocy poprzedni wyrok. 57-letni Dariusz K., oskarżony o współudział w zabójstwie 73-letniej mieszkanki Hajnówki (Podlaskie), spędzi w więzieniu 15 lat.

24-letni Jakub A. odpowie za zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie trafił do sądu. Prokuratura informuje, że w trakcie śledztwa przebadano kilkaset śladów biologicznych i uzyskano kilkadziesiąt opinii biegłych z różnych dziedzin. A te mają nie pozostawiać wątpliwości, że dziewczynkę zabił znajomy jej rodziny. Wcześniej mężczyzna przyznał się do popełnienia zbrodni. Grozi mu dożywocie.

Wokół mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim wybuchła awantura. Niektórzy mieli nadzieję, że filmowcy z Hollywood wykorzystają obiekt w swojej produkcji. To jednak miało wiązać się z jego wysadzeniem. W końcu most trafił do rejestru zabytków, co zamknęło sprawę. Teraz do sądu wpłynął jednak pozew, a producent zaangażowany w znalezienie lokacji filmowej, domaga się między innymi od wytwórni, reżysera i Toma Cruise'a sześciu milionów złotych.

Bezrobotna Karolina L. z Torunia siedziała w areszcie pięć miesięcy. Piłkarz Jan P. z Krakowa – jeden miesiąc. Oboje odpowiadali z tego samego paragrafu. Emerytki Zofii P. z Częstochowy sąd nie posadził ani na jeden dzień i na koniec uniewinnił, chociaż ona też wyszła z domu, będąc zakażona. W sądach powszechnych zapadają wyroki za łamanie zasad izolacji.

Gdy kasjerki otworzyły sejf, kazali im się położyć na ziemi. - No to strzelaj - powiedział jeden z nich. Więc strzelił. Każdej w tył głowy, po kolei. Dobił je uderzając kolbą pistoletu, bo wciąż się ruszały, a jemu skończyła się amunicja.

Nie sposób zbliżyć się do prawdy o zbrodni, nie śledząc przebiegu procesu w sądzie. Ale prawda nie zawsze wychodzi na jaw. Czasem zostają tylko emocje.