Osoby z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami

Mija rok i skończyło się na obietnicach. Po zaostrzeniu w Polsce prawa aborcyjnego, miała być pomoc dla rodzin, które decydują się urodzić dzieci z niepełnosprawnością. Dla rodziców tych dzieci obecne przepisy oznaczają zamknięcie w domach. Karolina Bałuc.

Osoby z niepełnosprawnością i ich potrzeby seksualne to temat tabu - że jest, że chcą, że tego potrzebują. Jedną z bohaterek Karoliny Bałuc jest Kasia, która jako dziecko w wypadku straciła obie ręce. Ma partnera i dwójkę dzieci. To piękny przykład na to, że trzeba o tym mówić i obalać stereotypy.

Cisza otacza ich od urodzenia. Nie słyszą zbyt wysokich obrotów silnika, ale wyczuwają drgania fotela. Nie słyszą sygnałów karetki, ale wcześniej niż ktokolwiek inny dostrzegają, że trzeba ustąpić mu drogi. - Podręcznikowi kierowcy - mówi ich instruktor.

Kiedyś trafił do mnie siedemnastoletni autystyczny chłopak. To było po tym, jak pewnego dnia zaczął masturbować się na ulicy. Nie wiedział, co się z nim dzieje. Nie rozumiał tego. A jednocześnie nie potrafił przestać. Właśnie takim osobom staram się pomagać - mówi mi Vladana Augstenova, która od 6 lat pracuje jako asystentka seksualna dla osób z niepełnosprawnościami. 

Pierwszy elektryczny wózek odmienił jego życie, stał się bardziej samodzielny. Nawet w piłkę z innymi grał. Potężny wózek idealnie sprawdzał się do gry w obronie. W piłce nożnej zajeżdżał drogę przeciwnikom, bronił strzałów, a w koszykówce był świetny w stawianiu zasłon. Koledzy i przyjaciele kibicowali mu także wtedy, gdy zapragnął zawalczyć o realizowanie swoich potrzeb seksualnych.

- Wysiadam z pociągu, czekam, aż Michał po mnie przyjdzie i w pewnym momencie czuję jego spojrzenie. Czuję to na tyle wyraźnie, że wiem, że to spojrzenie należy do niego. Odwracam się w jego kierunku. Wiem, że to on - biegaczka Joanna Mazur opowiada o życiu bez wzroku.

Potrzeba była od dawna - pomysł infolinii dla rodzin osób z niepełnosprawnościami właśnie został zrealizowany. To właśnie tam rodzice zmęczeni i zagubieni znajdą pomoc psychologiczną i praktyczną związaną z opieką nad chorymi. Dla nich często każda doba jest jak walka na pierwszej linii frontu. Karolina Bałuc.