Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

W pokoju nauczycielskim nikt nie wie i na sto procent nie będzie wiedział, kto jest, a kto nie jest zaszczepiony na COVID-19. Nawet dyrektor. Jeden z nich tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego napisał do swojego szkolnego zespołu: "Wszyscy płyniemy tą samą łodzią z cudzymi dziećmi na pokładzie. Wierzę, że jesteśmy odpowiedzialną załogą". Więcej nie mógł.

- Zaczniemy naukę stacjonarnie w szkołach i w nich ją skończymy - zapewniają w ministerstwie edukacji. Na uczniów i nauczycieli poza płynami do dezynfekcji czekają między innymi nowe lektury, zmiany w egzaminach, tematyczne wycieczki i wiele innych niespodzianek. Opiszemy je i sprawdzimy, które rozwiązania ministerialne się sprawdzą, a które nie. Wysondujemy i rozszyfrujemy, jakie pomysły na edukację ma minister Przemysław Czarnek. I będziemy to robić #bezprzerwy, przez cały rok szkolny 2021/2022.

Według szacunków Ministerstwa Edukacji i Nauki 80 procent nauczycieli jest zaszczepionych. Szczepienia dzieci od 12. roku życia mają być dobrowolne i nie będzie podziału dzieci ze względu na szczepienie. Kto jeszcze tego nie zrobił, będzie miał szansę zrobić to na terenie szkoły.  Karolina Bałuc.

- Nie pamiętam – słyszę w odpowiedzi, gdy pytam o ostatnio zatrudnionego stażystę. - Nie znam - mówią inni, gdy dopytuję, czy mają fizyka lub chemika chętnych do pracy od września. W oświacie trwa gorączkowe kompletowanie kadry. Dyrektorzy obiecują nauczycielom mieszkania służbowe, są gotowi zatrudniać studentów i obcokrajowców, a i tak o chętnych bywa trudno.

Czego chcą od września polscy uczniowie? Zdaniem Przemysława Czarnka chcą wycieczek śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego. Minister edukacji miał podobno takie sygnały otrzymywać od uczniów. Wycieczki patriotyczne znalazły się w Narodowym Programie Wsparcia Uczniów po Pandemii. Jest też wzmianka o pomocy psychologicznej. Maria Mikołajewska.