Pokaz laserów, koncerty i hymn Australii. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
ran/kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Błysnęło laserowe "Światełko do Nieba"TVN24
wideo 2/7
28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Podczas Wielkiego Finału WOŚP zabłysło laserowe Światełko do Nieba. Pokaz odbył się na placu Bankowym. "Letnia zadyma w środku zimy" - jak sami organizatorzy określają Finał, zakończył się z kwotą deklarowaną w wysokości 115 362 894 złote.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Jak co roku tuż przed godziną 20 rozpoczęło się odliczanie od dziesięciu do zera. Pokaz laserów wystartował na sygnał prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Na scenie był również Jerzy Owsiak.

Decyzję o tym, by fajerwerki zastąpić laserami, Jerzy Owsiak podjął w grudniu 2018 roku. Chodziło o to, by oszczędzić cierpienia żyjącym w mieście zwierzętom, które często boją się huku. Podobną decyzję podjął równolegle prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - podczas miejskiego sylwestra również nie było wystrzałów.

"Warszawa jest jak zwykle uśmiechnięta"

- Warszawa pozdrawia całą Polskę. Dzisiaj udowodniliśmy, że Warszawa jak zwykle jest uśmiechnięta, tolerancyjna. Naprawdę było kolorowo i fantastycznie, tak z resztą, jak w całej Polsce. I tak będzie co roku, jak będziemy się tutaj spotykać - mówił prezydent Trzaskowski.

- Dziękujemy wam wszystkim za hojność i te fantastyczne uśmiechy - dodał. - I jedna osobista prośba - bo dziś jest super, fantastyczny, pozytywny, uśmiechnięty dzień - ale jak wrócicie do domu, jak zgasicie telewizor, proszę was pomyślcie o Pawle Adamowiczu - zaapelował Trzaskowski, rok po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska.

Wcześniej na placu Bankowym odbył się koncert. Na scenie pojawili się: Majka Jeżowska, Cyrk Deriglasoff, Pablopavo & Ludziki, Sidney Polak, Jazz Band Młynarski-Masecki, Daria Zawiałow, Renata Przemyk, Agnieszka Chylińska, Łydka Grubasa, Kwiat Jabłoni, Ralph Kaminski i Tulia.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2020 W TVN24>>

Hymn i flaga Australii

Jeszcze przed Światełkiem do Nieba na placu Bankowym odegrano hymn i rozwinięto ogromną flagę Australii. To wyraz solidarności z antypodami, które od października są trawione przez pożary.

- Chcemy połączyć się z daleką, daleką Australią. Życzymy wam wszystkiego dobrego. Przetrwania, determinacji. Jesteśmy z wami - powiedział ze sceny szef WOŚP Jerzy Owsiak.

Ogromna flaga i hymn Australii na Finale WOŚP w Warszawie
TVN24

Ponad 115 milionów na zakończenie finału

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się z kwotą deklarowaną w wysokości 115 362 894 złote. Na ulicach polskich i zagranicznych miast kwestowało całą niedzielę blisko 120 tysięcy wolontariuszy.

Przebieg 28. finału WOŚP w całym kraju relacjonowaliśmy na tvn24.pl.

W samej Warszawie odbyło się ponad 50 wydarzeń związanych z WOŚP. Wśród nich koncerty, przedstawienia teatralne, kiermasze, konkursy czy licytacje. Punktem centralnym warszawskiego finału był jednak plac Bankowy. Każdy mógł też wybrać się także na pobliski plac Teatralny i odwiedzić ogromny namiot WOŚP, z którego transmitowany był przebieg 28. finału. To tam odbywały się też licytacje złotych serduszek WOŚP, kursy udzielania pierwszej pomocy, koncerty i warsztaty.

Za pośrednictwem Allegro nadal można wziąć udział w jednej z orkiestrowych aukcji. Polecamy między innymi fantastyczne oferty gwiazd TVN. Pośród aukcji można też znaleźć niezwykłe przedmioty i wydarzenia.

Można dokonać bezpośredniej wpłaty na rachunek bankowy: 29 1140 1010 0000 5244 4400 1028

28. Finał WOŚP

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych.

Hasło 28. Finału brzmiał "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji".

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Źródło: tvnwarszawa.pl

ran/kk/b