Wielkanocne śniadanie z dostawą do domu. Świąteczne paczki mogą dostać osoby w kwarantannie

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockWielkanocne śniadanie (zdj. ilustracyjne)

Osoby samotne, starsze i objęte kwarantanną mogą liczyć na dostawę wielkanocnego śniadania do domu. Paczkę z hermetycznie zamkniętymi potrawami dostarczą wolontariusze. 

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA. RAPORT TVN24.PL >>>

W nadchodzących dniach powinniśmy zostać w domu. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem rząd wprowadził stan epidemii. Przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe zamknięte będą aż do Wielkanocy. Ograniczona jest też działalność centrów handlowych i lokali gastronomicznych.

Konieczność ograniczenia kontaktów międzyludzkich będzie także miała wpływ na to, w jaki sposób obchodzone będą święta Wielkiej Nocy. Ze względów bezpieczeństwa nie powinny odbywać się śniadania organizowane przez fundacje dla osób potrzebujących wsparcia.

Śniadanie z dostawą do domu

Stołeczny ratusz przyłączył się do akcji fundacji Wolne Miejsce, która przygotowuje paczki z wielkanocnym śniadaniem. Obdarowane świątecznym posiłkiem mogą zostać osoby starsze, samotne i objęte kwarantanną.

- Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy - wolontariusze fundacji i osoby osamotnione, jest trudna. Pojawiło się mnóstwo ograniczeń związanych z epidemią, ale nie zniknęła rzecz najważniejsza: nasz zapał i serce do tego, by zwłaszcza teraz dotrzeć do najbardziej cierpiących z powodu samotności. Wierzę, że nowa formuła, dostarczania do domów osób samotnych hermetycznie zapakowanego śniadania świątecznego, umożliwi nam nie tylko dotarcie do nich z posiłkiem, ale też ze słowem otuchy – mówi Mikołaj Rykowski, założyciel fundacji Wolne Miejsce, organizujący z wolontariuszami od 20 lat Wigilie i Śniadania Wielkanocne dla Samotnych, cytowany w komunikacie ratusza.

Urzędnicy zapewniają, że pożywienie będzie dostarczane z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Co zrobić, żeby dostać paczkę?

Osoby zainteresowane taką formą wsparcia będą mogły zgłaszać swoje zapotrzebowanie od 27 marca. Należy dzwonić pod numer: 22 11 20 244.

Paczki będą dostarczane przez wolontariuszy w wielkanocną niedzielę – 12 kwietnia.

W każdej z nich ma znaleźć się hermetycznie zapakowane tradycyjne świąteczne potrawy oraz upominki.

Zostań wolontariuszem

Twórcy akcji apelują do ochotników o zaangażowanie się w jej organizację. Wolontariusze będą mogli wesprzeć ratusz i fundację na kilku etapach akcji. Ich pomoc przyda się przy tworzeniu list osób, do których trafią paczki, przygotowywaniu świątecznych kartek z życzeniami, kompletowaniu zawartości paczek i dostarczaniu ich pod wskazany adres. Przy ostatnim z zadań, mile widziana jest pomoc ze strony osób zmotoryzowanych.

By przyłączyć się do wolontariatu należy zgłosić się przez stronę: www.ochotnicy.waw.pl lub na adres e-mail warszawa@wolnemiejsce.pl.

Fundacja jest także otwarta na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Jej działania można też na przykład wesprzeć poprzez przekazanie produktów, które posłużą do przygotowania śniadań lub poprzez wsparcie finansowe. W tej sprawie należy pisać na adres: warszawa@wolnemiejsce.pl.

Co ze święceniem pokarmów?

W sobotę, 21 marca, Konferencja Episkopatu Polski przygotowała zalecenia dla biskupów, w których radzono, żeby w tradycyjny sposób nie święcić pokarmów w trakcie Wielkanocy. Wierni powinni zrobić to samodzielnie w domu poprzez błogosławieństwo posiłku przed śniadaniem wielkanocnym. Czy takie rozwiązanie będzie zrozumiałe dla polskich duchownych i wiernych?

- Niestety nasza polska religijność jest bardzo zrytualizowana. Lubimy rytuały. One oczywiście mają sens. Ale pokarm jest jak najbardziej tą drogą, którą wirus może się przenosić, zwłaszcza, gdy przyjdzie tłum ludzi. To jest bardzo dobry krok – ocenił w "Kropce nad i" ksiądz profesor Albert Wierzbicki. Jak dodał, obecna sytuacja jest okazją, by nasza religijność stała się bardziej "wewnętrzną i duchową".

Koronawirus w Polsce

We wtorek po godzinie 21 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W sumie tego dnia potwierdzono 152 zakażenia - to najwięcej od początku epidemii w Polsce.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o dementowaniu plotek o zamknięciu Warszawy:

Rafał Trzaskowski o sytuacji w Warszawie

Prezydent o zamknięciu Warszawy: to są absolutne fake newsyTVN24
wideo 2/3

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: