TVN Warszawa | Śródmieście

Sportsmenka, aktorka, aktywistka, menedżerka... Wystartowało głosowanie na Warszawiankę Roku

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ogłoszono nominacje do tytułu Warszawianki Roku 2022

Wszystkie to kobiety silne, niezależne i tolerancyjne - podkreśla stołeczny ratusz. Do 24 października każdy może oddać głos na swoją faworytkę w plebiscycie Warszawianka Roku 2022.

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy.

- Nie mam wątpliwości, że w Warszawie nie brakuje niezwykłych kobiet, które bezinteresownie pomagają innym i inspirują do działania kolejne pokolenia. Świadczy o tym też fakt, że wpłynęło do nas w tym roku ponad 300 kandydatur - mówił podczas ogłoszenia nominacji Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym, a mieszkańców zachęcam do głosowania - dodał.

Warszawianka Roku 2022. Lista nominowanych

Do tytułu Warszawianki Roku 2022 zostały nominowane: Magdalena Dziewguć – menedżerka, Myroslava Keryk – socjolożka, Agnieszka Kobus-Zawojska – medalistka olimpijska, Orina Krajewska – prezeska Fundacji Małgosi Braunek "Bądź", Katarzyna Nicewicz – działaczka społeczna, Maja Ostaszewska – aktorka i aktywistka, Magdalena Piotrowska – aktywistka ekologiczna, Małgorzata Szumowska – dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, Maria Wroniszewska – członkini zarządu Fundacji SYNAPSIS oraz Zofia Zochniak – pomysłodawczyni portalu UbraniaDoOddania.pl.

- To jest niebywałe - gdy pracujemy w kapitule i czytamy te wszystkie zgłoszenia, biogramy i historie, jak wiele jest osób, które się bezinteresownie angażują, aby nasze wspólne życie było lepsze - mówiła podczas ogłoszenia nominacji Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Nagroda Warszawianki Roku jest przyznawana zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości, takich jak tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej.

W tym roku kapitula doceniła 10 kobiet

Warszawianka Roku, to jest ten plebiscyt, który pozwala gwiazdom rozbłysnąć tu i teraz. Kierujemy światło na te dziesięć spośród setek kobiet tworzących Warszawęmówiła z kolei Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. - Myślę, że ten konkurs zmienia nas wszystkich i pozwala się przyzwyczajać do tego, że emancypacja się dzieje - dodała.

W tym roku kapituła doceniła 10 kobiet, których działania pokazują, jak można zmienić otaczający nas świat. Podczas ogłoszenia nominacji każda z nich otrzymała portret autorstwa Marty Frej.

- Cieszę się, że taka inicjatywa jak plebiscyt Warszawianka Roku został reaktywowany i, że mądre, wrażliwe, zdeterminowane i aktywne kobiety mają swoje święto. Jestem dumna, że wśród tegorocznych nominowanych są wyjątkowe kobiety z bardzo wielu obszarów życia społecznego, kultury i sportu – podkreśliła Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

Kiedy i jak głosować?

Głosy można oddawać elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl, podczas miejskich wydarzeń oraz za pomocą papierowego formularza. Wypełniony formularz można wysłać elektronicznie na adres: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub dostarczyć pocztą lub osobiście do Biura Marketingu Miasta przy ul. Senatorskiej 36, 00-095 Warszawa, p. 203, z dopiskiem "Warszawianka Roku".

Głosowanie trwa od czwartku do 24 października (w przypadku głosowania internetowego do godz. 23:59, a w przypadku głosowania papierowego do godz. 16:00).

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone w listopadzie podczas uroczystej gali, a także opublikowane na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl i na miejskich profilach w mediach społecznościowych.

W ubiegłym roku plebiscyt na Warszawiankę Roku wygrała Wanda Traczyk-Stawska:

Wanda Traczyk-Stawska laureatką plebiscytu Warszawianka Roku 2021
Wanda Traczyk-Stawska laureatką plebiscytu Warszawianka Roku 2021 TVN24

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości