TVN Warszawa | Śródmieście

Niewidoczne, czyli o służących z warszawskich domów

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM Warszawa"Niewidoczne. Historie warszawskich służących" – nowa wystawa w Muzeum Warszawy

"Niewidoczne. Historie warszawskich służących" to ekspozycja, którą można już zobaczyć w Muzeum Warszawy. Składa się na nią 400 obiektów i nieznane dotąd intymne historie z życia warszawiaków z początku XX wieku.

- Jest to pierwsza ekspozycja opowiadająca o zapomnianych kobietach i roli pracy domowej. Ich służba dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek -  powiedziała o wystawie Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Warszawskie służące głównymi bohaterkami opowieści

Jak tłumaczą organizatorzy, na początku XX wieku w Warszawie około 40 tysięcy młodych kobiet każdego roku sprzątało, gotowało i prało w setkach mieszkań. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek. Znajdowały się na zapleczu codzienności, a do niedawna pozostawały też na marginesie zainteresowań historyków, którzy - jeśli je zauważali - opisywali co najwyżej jako zbiorowość ujętą w statystykach uzupełniających główne dane.

"Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Kolejne części ekspozycji odnoszą się do relacji z chlebodawcami, działalności związków zawodowych i organizacji filantropijnych na rzecz pracownic domowych oraz wizerunku służących w prasie czy reklamie. W ostatniej części wystawy przedstawione zostały różne perspektywy podejścia do pracy domowej po 1945 roku oraz komentarze współczesnych artystek" - zachęca muzeum.

Wystawa odwraca utrwaloną narrację historyczną, czyniąc ze służących główne bohaterki opowieści. Skupia się na służących do wszystkiego – dziewczynach bez wyraźnej specjalizacji, najchętniej zatrudnianych przez średnio zamożnych mieszczan w dwudziestoleciu międzywojennym.

Wystawa będzie czynna do 20 marca 2022 roku. Towarzyszyć jej mają warsztaty rodzinne, lekcje muzealne, pokazy filmowe, prelekcje i debaty.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o gigantycznej kolekcji zdjęć lotniczych Warszawy z czasów II wojny światowej:

Spot promujący projekt "Korzenie Miasta"
Spot promujący projekt "Korzenie Miasta"Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości