TVN Warszawa | Śródmieście

Unikatowy wystrój wnętrza willi z lat 20. XX wieku "zachował się niemal w całości"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Willa przy Podchorążych 69a w środku

Przedwojenne drzwi, podłogi, szafy a nawet kominki dotrwały do dziś w dobrym stanie. Stołeczny konserwator zabytków pokazał wnętrze willi z lat 20. XX wieku., która stoi w okolicy Łazienek Królewskich. Stara się, by budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Jak opisuje na swojej stronie stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, w latach 20. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zbroski, postanowili zbudować dla siebie domy. Wybrali piękny rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. Powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a. Pod pierwszym adresem mieści się obecnie Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej, a na drugiej działce, kupionej przez Zbroskiego, stoi willa.

W związku z pełnionym nadzorem nad miejskimi obiektami w willi pojawili się ostatnio pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. - W domu przy Podchorążych 69a zachowały się nie tylko szlachetne tynki elewacji, skrzynkowa stolarka okienna z okuciami, ślusarka okna klatki schodowej, czy kraty okienne, ale również praktycznie w całości unikatowy wystrój wnętrza - relacjonuje Krasucki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wystrój sprzed wojny

Ale to nie wszystko. Jak podaje konserwator do dzisiaj w dobrym stanie technicznym dotrwały: drewniane boazerie holu, fornirowane i intarsjowane drzwi pojedyncze i dwuskrzydłowe w holu i prowadzące do poszczególnych pomieszczeń, czteroskrzydłowe drzwi pomiędzy pokojami, drewniane schody prowadzące na piętro, z dekoracyjnie opracowaną balustradą i boazeria klatki schodowej, drewniane podłogi, w tym taflowe parkiety, kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny, sztukateryjne fasety.

- Oryginalne są również elementy pierwotnych instalacji, jak grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach występujące praktycznie we wszystkich pomieszczeniach (w korytarzu i holu obudowane drewnianymi fornirowanymi osłonami), ale też grzejnik w łazience pierwszego piętra wykonany z rurek stalowych - charakterystyczny element luksusowych łazienek lat międzywojennych - zwraca uwagę Krasucki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Wszystko przedwojenne". Konserwator pokazał lokal z wyposażeniem z lat 30.

Wniosek o wpis do rejestru zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wpis willi do rejestru zabytków. Wyjaśnia, że chodzi o wartość historyczną i artystyczną budynku, a także zapewnienie integralności zabytku i utrzymanie charakteru nadanego mu w czasie budowy oraz właściwą ochronę wnętrz przez zniszczeniem.

- Postępowanie zostało wszczęte przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie dom jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków - informuje Krasucki.

Informowaliśmy też o wpisaniu do rejestru zabytków układu urbanistycznego Kawęczyńskiej:

Konserwator zabytków: Kawęczyńska przykładem historycznej tkanki miejskiej
Konserwator zabytków: Kawęczyńska przykładem historycznej tkanki miejskiejMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości