Podział środków unijnych. Trzaskowski zarzuca dyskryminację metropolii. "Nie wybudujemy metra za pieniądze miasta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Morawiecki o Krajowym Planie Odbudowy
Mateusz Morawiecki o Krajowym Planie OdbudowyTVN24
wideo 2/6
Mateusz Morawiecki o Krajowym Planie OdbudowyTVN24

- Przy każdej swojej wypowiedzi mówiłem, że zakładamy wsparcie unijne. My nie wybudujemy metra za pieniądze z miasta, zwłaszcza w dzisiejszej kondycji miasta – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas spotkania dotyczącego podziału środków unijnych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jego zdaniem rząd odcina Warszawę i inne duże miasta od wsparcia, co stawia pod znakiem zapytania zaplanowane inwestycje.

W trakcie wtorkowego spotkania z dziennikarzami Rafał Trzaskowski oraz Maciej Fijałkowski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju, mówili o źródłach finansowania inwestycji, od których są odcinane przez polski rząd duże metropolie, w tym aglomeracja warszawska. Dotyczy to zarówno środków z budżetu państwa, na przykład z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), jak i środków europejskich – w ramach wieloletnich programów na lata 2021-2027 (Umowa Partnerstwa), a także środków z funduszu odbudowy ujętych w projekcie Krajowego Planu Odbudowy i Budowania Odporności (KPO).

Wszystkie projekty Warszawy odrzucone

RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, które ucierpiały z powodu pandemii. Pomoc finansowa przeznaczona jest na inwestycje mające ożywić rozwój gospodarczy oraz ochronić miejsca pracy.

Pierwsze 12 miliardów złotych rozdysponowano w trzech transzach: sześć miliardów podzielono według algorytmu, a pozostałe sześć w dwóch naborach konkursowych. W żadnym z nich Warszawa nie otrzymała wsparcia. - Lista beneficjentów rządowego funduszu świadczy o jego politycznych barwach. Nie ma jasnych i mierzalnych kryteriów oceny projektów, środki są przydzielane i zarządzane centralnie, a nie zgodnie z potrzebami samorządów i ich mieszkańców - ocenił Rafał Trzaskowski.

Podpierając się analizą socjologa profesora Jarosława Flisa oraz ekonomisty profesora Pawła Swianiewicza, przedstawiciele stołecznego ratusza wskazali, że w gminach rządzących przez Prawo i Sprawiedliwość średnia dotacja jest 10-krotnie wyższa niż w gminach rządzonych przez opozycję.

W ramach drugiego naboru Warszawa złożyła pięć wniosków obejmujących 27 inwestycji w zakresie: opieki zdrowotnej, edukacji, infrastruktury drogowej, kultury i zakupu autobusów na łączną kwotę 1,2 miliarda złotych. - Żaden z tych projektów nie został oceniony pozytywnie - mówił Maciej Fijałkowski. - Fundowany jest mechanizm, który nie spełnia żadnych podstawowych kryteriów przyzwoitości, jeżeli chodzi o obiektywizm oceny, uzasadnienia, listy rankingowe, maksymalne i minimalne liczby punktów do zdobycia - dodał.

"Jedna czwarta procent z funduszy europejskich"

Kolejne środki, o których była mowa, wynikają z Umowy Partnerstwa. To dokument będący podstawą negocjacji pomiędzy Komisją Europejską a krajami członkowskimi. Z przedstawionej przez polski rząd umowy wynika, że firmy, uczelnie, organizacje pozarządowe i samorządy z obszaru metropolii warszawskiej dostaną o blisko 90 procent środków mniej z budżetu unijnego na lata 2021-2027 niż w latach 2014-2020.

- Dzisiaj region, który wytwarza prawie 20 procent PKB ma otrzymać jedną czwartą procent z funduszy europejskich. Dla przeciętnego mieszkańca Polski przypada 1760 euro na głowę, w Warszawie 51 euro, czyli 35 razy mniej - mówił Trzaskowski.

Warszawski samorząd zaapelował o dodatkowy miliard euro z funduszy europejskich, w szczególności na rozwój metra oraz wsparcie rejonów o słabszym potencjale finansowym. - Rządy naszych sąsiadów, na przykład Czech i Słowacji, w zdecydowanie większym stopniu zadbały o odpowiednie wsparcie rozwoju regionów stołecznych. Chcemy, aby również obecny polski rząd lepiej zadbał o mieszkańców metropolii warszawskiej przy podziale środków z budżetu unijnego na lata 2021-2027 – powiedział Fijałkowski.

Wsparcie głównie dla mniejszych miast

Trzecim mechanizmem wsparcia jest Krajowy Plan Odbudowy, który ma na celu wzmacnianie spójności kraju oraz odbudowę gospodarki dotkniętej skutkami pandemii.

- Rządzący zaproponowali mechanizm wsparcia na tych obszarach, które są wahające się albo popierają obecną władzę. Metropolie w bardzo wielu obszarach są wyłączone lub wsparcie dla nich jest uzależnione od ewentualnego niewykorzystania środków przez innych - mówił dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju.

Zauważył, że jeśli chodzi o zeroemisyjny transport, pieniądze pozyskać można wyłącznie na autobusy, podczas gdy wiele dużych miast rozwija transport szynowy. Natomiast w zakresie zielonej transformacji wsparcie kierowane jest tylko do średnich miast, a budowę żłobków można dotować w gminach, gdzie ich nie ma. Środki na inwestycje w źródła ciepła i systemy wodnokanalizacyjne w ramach KPO mają być kierowane tylko do średnich miast i na tereny wiejskie.

W poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało zwiększenie puli na zeroemisyjny transport w miastach, także na inwestycje w tabor szynowy. Ale mowa jest tylko o tramwajach, nie o metrze.

Co z metrem? "Jesteśmy w stanie zbudować dwie, trzy stacje"

Rafał Trzaskowski był dopytywany, czy w tej sytuacji budowa trzeciej linii metra jest zagrożona. - Przy każdej swojej wypowiedzi mówiłem, że zakładamy wsparcie unijne. My nie wybudujemy metra za pieniądze z miasta, zwłaszcza w dzisiejszej kondycji miasta - odpowiedział. - Oczywiście to jest zasadne pytanie – jeżeli nie będzie wsparcia, czy jest sens, zamiast budować całą trzecią linię metra, rozpocząć budować jedną czy dwie stacje i czekać, aż zmieni się sytuacja. Tak się nie da planować wieloletnich inwestycji – mówił do dziennikarzy prezydent stolicy.

Maciej Fijałkowski dodał, że do końca przyszłej perspektywy unijnej na budowę metra zabezpieczonych jest prawie 1,2 miliarda złotych. – Co oznacza, że jesteśmy w stanie zbudować dwie, trzy stacje. Podczas gdy pierwszy odcinek (trzeciej) linii to sześć stacji. Jeśli popatrzymy na drugą linię, gdyby nie wsparcie unijne, to kończylibyśmy odcinek centralny. To, co włożyliśmy ze środków własnych, to jest mniej więcej tyle, ile kosztowało siedem stacji odcinka centralnego. A tak mamy 13 ukończonych, pięć, które zostaną w przyszłym roku oddane, i trzy, które będą w 2024 roku – wyliczał dyrektor. 

- Nie można poważnie mówić o ograniczaniu emisyjności w sektorze transportu bez wsparcia budowy sieci tramwajowych, metra i kolei w największych polskich miastach. Wsparcie rozwoju i modernizacji infrastruktury podmiotów leczniczych nie może pomijać szpitali i placówek podstawowej opieki zdrowotnej w największych polskich miastach. Mamy do czynienia z systemową dyskryminacją mieszkańców największych polskich miast i ich obszarów metropolitalnych. Dyskryminując samorządy, w których nie rządzą osoby z poparciem PiS-u, rząd tak naprawdę uderza w mieszkańców miast – podsumował prezydent Rafał Trzaskowski.

Trasa trzeciej linii metraUM Warszawa

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl