TVN Warszawa | Śródmieście

Sylwestrowa iluminacja na PKiN i życzenia od prezydenta. "Liczę, że 2022 przyniesie dużo pozytywnych zaskoczeń"

TVN Warszawa | Śródmieście

Aktualizacja:
Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Polacy witają 2022 rok i składają życzenia. Relacja z placu Zamkowego
Polacy witają 2022 rok i składają życzenia. Relacja z placu ZamkowegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Polacy witają 2022 rok i składają życzenia. Relacja z placu Zamkowego

W sylwestrowy wieczór elewacja Pałacu Kultury i Nauki stała się tłem dla kolorowej iluminacji. Zamiast pokazu fajerwerków ratusz przygotował animacje i lasery. Wiele osób zgromadziło się na placu Zamkowym, gdzie powitało wspólnie Nowy Rok. Na profilu miasta na Facebooku pojawiły się życzenia od prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Już po raz kolejny Warszawa nie organizuje pokazu fajerwerków w ostatnią noc roku. Zgodnie z decyzją prezydenta Trzaskowskiego od 2018 roku podczas miejskich zabaw sylwestrowych obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Decyzja została podjęta w trosce o zwierzęta, które stresują się hukiem i błyskami materiałów pirotechnicznych. 

Sylwestrowe animacje na Pałacu Kultury i Nauki
Sylwestrowe animacje na Pałacu Kultury i NaukiTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Z powodu pandemii, podobnie jak rok temu, nie odbywa się huczna impreza plenerowa. Urząd miasta przygotował jednak pokaz animacji i laserów na elewacji Pałacu Kultury i Nauki. Wśród wyświetlonych obrazów były między innymi wizerunek Syrenki z miejskich plakatów świątecznych, napis "sylwester 2021" w języku polskim i angielskim oraz grafiki promujące stolicę. Ze szczytu PKiN skierowano w niebo laserowe słupy światła.

ŚWIAT WITA NOWY ROK. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL >>>

Ratusz zachęcał mieszkańców do wspólnego pożegnania roku 2021 w mediach społecznościowych. Na stołecznym profilu opublikowano również życzenia od włodarza miasta Rafała Trzaskowskiego. "Był to rok, który nie nastrajał do optymizmu. Ale jestem przekonany, że kolejny rok, 2022, będzie znacznie lepszy" - stwierdził prezydent stolicy.

Jak dodał, liczy na to, że "nie będzie to rok w cieniu pandemii, że będziemy mogli się normlanie spotykać i że przyniesie on dużo pozytywnych zaskoczeń, dużo powodów do radości". - Tego wszystkiego państwu życzę. Oczywiście życzę zdrowia, bo wszyscy w tych ostatnich latach przekonaliśmy się, jak zdrowie jest istotne. Życzę wam naprawdę wszystkiego najlepszego i bardzo dużo powodów do optymizmu. Wszystkiego dobrego w 2022! - mówił prezydent Trzaskowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Apelują o rezygnację z fajerwerków

Urzędnicy apelują do mieszkańców, by rezygnowali z używania fajerwerków i petard. Sylwestrowa noc nie jest łatwa dla podopiecznych Schroniska na Paluchu czy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Źle znoszą je również domowe psy. "Wyostrzone zmysły zwierząt powodują, że fajerwerki i petardy są dla nich źródłem dużego stresu. Zwierzęta w panice mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, tworząc potencjalne zagrożenie dla siebie i innych zwierząt" - wyjaśniał ratusz w komunikacie.

W połowie grudnia stołeczni radni przyjęli stanowisko w sprawie nieużywania materiałów pirotechnicznych. Za było 46 radnych, przeciw - troje, a dziewięcioro wstrzymało się od głosu.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości