Strażacy z metra będą działać nie tylko pod ziemią

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaStrażacy Metra Warszawskiego

Strażacy z warszawskiego metra będą wspierać działania ratowników nie tylko pod ziemią, ale na terenie całej Warszawy. Na mocy zawartego porozumienia służba ratownicza kolei podziemnej będzie podlegać komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej - przekazał we wtorek stołeczny ratusz.

Dzięki podpisanemu we wtorek przedłużeniu porozumienia Zakładowa Straż Ratownicza Metra Warszawskiego nadal będzie wspierać inne warszawskie jednostki straży pożarnej na wypadek kryzysów. Decyzją komendanta głównego mogą oni jednak również wziąć udział w działaniach poza metrem – w celu zapewnienia bezpieczeństwa warszawianek i warszawiaków.

Przeszli najbardziej zaawansowany kurs pomocy przedmedycznej

Jak zapewnił ratusz, służący w metrze strażacy, podczas przygotowania do pełnienia swoich obowiązków, w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), przeszli najbardziej zaawansowany kurs pomocy przedmedycznej, jaki mogą ukończyć osoby, które nie mają wykształcenia medycznego - czyli Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Kursanci uczą się udzielania pomocy w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz KSRG. 

Zakładowa Straż Ratownicza stacjonuje obecnie na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty. Dysponuje trzema pojazdami ratowniczymi i stałą obsadą, pełniącą obowiązki 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Strażacy Metra Warszawskiego UM Warszawa

Pierwsze porozumienie z 2018 roku

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy istnieje w Polsce od 1995 roku. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. Głównym założeniem przy tworzeniu KSRG było powiązanie ze sobą różnych podmiotów ratowniczych.

W 2018 roku po raz pierwszy podpisano porozumienie w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, na mocy którego strażacy Metra Warszawskiego będą odbywać wspólne ćwiczenia ze strażakami podlegającymi komendzie głównej.

Czytaj także: Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie reklam w metrze

Reklamy świetlne pojawiły się na stacjach pierwszej linii metra
Reklamy świetlne pojawiły się na stacjach pierwszej linii metra Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości