Warszawski ratusz wprowadza "plan równości płci"

Autor:
katke
Źródło:
PAP
Prof. Jacek Męcina o raporcie "Kobiety, rynek pracy i równość płac"
Prof. Jacek Męcina o raporcie "Kobiety, rynek pracy i równość płac" TVN24
wideo 2/3
TVN24Prof. Jacek Męcina o raporcie "Kobiety, rynek pracy i równość płac"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, dzięki któremu pracownicy urzędu zostaną objęci "planem równości płci". "Władzom stolicy zależy na tym, by osoby zatrudnione w ratuszu czuły, że pracują w bezpiecznym i otwartym środowisku, a relacje pracownicze oparte są na wzajemnym szacunku, zaufaniu i uczciwości" - przekazał w czwartek stołeczny ratusz.

- W urzędzie miasta Warszawy, który jest jednym z największych pracodawców w naszym mieście, traktujemy sprawę równości płci bardzo poważnie. Z dziewięciu tysięcy zatrudnionych osób większość stanowią kobiety. Na stanowiskach kierowniczych jest niemal pół na pół - mówił prezydent Trzaskowski. Podkreślił, że dokładnie na tym polega równość płci.

"Plan równości płci"- według Trzaskowskiego - ma służyć równości w polityce kadrowej i upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników o korzyściach płynących z pracowania z osobami, które się między sobą różnią, zarówno jeśli chodzi o płeć, jak i przekonania, czy tzw. kontekst kulturowy.

W stołecznych urzędach zatrudnionych ponad sześć tysięcy kobiet

Ratusz poinformował, że według danych z 1 stycznia 2022 roku w stołecznych urzędach było zatrudnionych ponad dziewięć tysięcy osób, w tym ponad sześć tysięcy kobiet (72 proc.) i ponad dwa tysiące mężczyzn (28 proc.). Także na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla dominują kobiety. Najbardziej sfeminizowane stanowiska w tej grupie to stanowisko głównego księgowego i zastępcy głównego księgowego – ponad 80 proc. zatrudnionych to kobiety. Z kolei rozkład płci na stanowisku dyrektora biura jest równomierny. Mężczyźni stanowią tutaj niewielką przewagę – 53 proc. Podobnie jest na stanowisku zastępcy dyrektora biura – 51 proc.

- Urząd miasta jest w moim odczuciu niemal wzorcowym miejscem pracy, w którym są wdrażane i realizowane mechanizmy, instrumenty i programy na rzecz kobiet - mówiła zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

"Plan równości płci" - jak podał ratusz - skupia się na pięciu celach: upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników urzędu o równości płci, rozwijaniu systemu przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, dążeniu do zapewnienia pracownikom możliwości łączenia pracy i życia prywatnego oraz do prowadzenia równościowej polityki kadrowej, a także upowszechnianiu wiedzy wśród pracowników o korzyściach ze współpracy z osobami różniącymi się pod względem cech osobistych, przekonań i kontekstów kulturowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości