Współpraca z policją, wsparcie dla seniorów. Śródmieście rozszerza pomoc suicydologiczną

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przez pandemię dzielnica szybciej zatrudniła suicydologaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Pomoc suicydologiczna w dzielnicy Śródmieście

Do tej pory stałą opieką śródmiejskiego suicydologa, objętych jest kilkanaście osób - podał burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens. Zapowiedział też rozszerzenie działań o warsztaty w szkołach, pomoc seniorom oraz współpracę z policją.

Jak podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej Ferens, dzielnica planowała zatrudnienie suicydologa (osoby, która m.in. zapobiega samobójstwom) już od ubiegłego roku. - W tym roku przyspieszyliśmy te działania w momencie, kiedy rozpoczęła się pandemia. Uznaliśmy, że jest to moment, kiedy powinnyśmy zatrudnić suicydologa. Nasze obawy się, niestety, potwierdziły. Mamy informacje, że zwiększa się liczba osób z myślami samobójczymi. Wynika to ze statystyk zagranicznych, ale i pierwszych danych z Polski - przyznał.

Podał również, że obecnie stałą opieką śródmiejskiego suicydologia objętych jest kilkanaście osób. - Podstawą działania jest rozmowa, nawiązanie relacji i rozpoznanie, jakiego rodzaju pomocy ta osoba potrzebuje i z czym jest związany jej podstawowy problem. Czy potrzebne jest dalsze skierowanie do specjalisty psychologa, psychiatry lub do pomocy materialnej, jeżeli ma takie kłopoty - wyjaśnił.

Warsztaty dla dzieci, współpraca z policją

Suicydolog zajmuje się zarówno pomocą bezpośrednią, czyli sprawami wymagającymi natychmiastowej interwencji, jak i zadaniami dotyczącymi prewencji. W tym celu od przyszłego tygodnia dzielnica rusza z warsztatami i spotkaniami w szkołach skierowanymi zarówno do uczniów i nauczycieli, jak i rodziców dzieci. - W naszej dzielnicy mamy rozbudowaną pomoc psychologiczną w szkołach, niemniej ten rodzaj specjalistycznych informacji i współpracy jest zupełnie odrębny i uznaliśmy, że trzeba prowadzić go w sposób wyodrębniony, dodatkowy - wyjaśnił burmistrz.

Jak poinformował, dzielnica rozpoczęła też współpracę ze śródmiejską policją. - Polega ona na opracowaniu wspólnych procedur. Dzięki nim, mamy nadzieję, będziemy mieli bezpośredni dostęp do osób, które podejmują próbę samobójczą oraz wsparcia dla nich samych i ich rodzin - zaznaczył Ferens.

Władze Śródmieścia deklarują pomoc również dla starszych osób: - W środowisku seniorów myśli oraz czyny samobójcze też mają miejsce i tej grupie osób pomoc będzie udzielana w oparciu o Centrum Pomocy Społecznej na Śródmieściu.

Pomogą też mieszkańcom innych dzielnic

Ferens zapowiedział, że choć akcja jest przeznaczona dla mieszkańców Śródmieścia, nikt, kto zgłosi się na telefon kontaktowy lub napisze maila, nie pozostanie bez odzewu. - Pomoc osobom z innych dzielnic będzie przekazywana do Ośrodków Pomocy Społecznej w innych dzielnicach. My możemy udzielić takiej pomocy bezpłatnie tylko mieszkańcom Śródmieścia, natomiast zależy nam na tym, żeby wszyscy mieszkańcy taką pomoc otrzymywali - podkreślił burmistrz.

Wyraził on też nadzieję, że tą działalnością uda mu się zainteresować inne samorządy.

- W tej chwil pracujemy nad przeszkoleniem wolontariuszy. Planujemy też zatrudnienie kolejnej osoby w przyszłym roku - zapowiedział Ferens.

Jak uzyskać pomoc suicydologa?

Wiceburmistrz Śródmieścia Magdalena Wojciechowska poinformowała z kolei, jak można uzyskać pomoc: - Pani suicydolog udziela porad głównie w formie mailowej lub telefonicznej w czasie dyżurów. Można się z nią spotkać indywidualne w Centrum Pomocy Społecznej po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie. Informacje o tej działalności będą znajdować się na kolportowanych w całej dzielnicy ulotkach, na naszych stronach www i na profilu na Facebooku.

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wistula, Wikipedia (CC BY 3.0)