TVN Warszawa | Śródmieście

Ponad dziewięć milionów na remonty zabytków

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke
Źródło:
PAP
Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana
Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana

W 2022 roku miasto przeznaczy 9,4 miliona złotych na remonty zabytków. - Pomimo trudności budżetowych i niesprzyjającej sytuacji gospodarczej - zaznaczył ratusz. W porównaniu do ubiegłego roku kwota miejskich dotacji wzrosła o 1,4 miliona złotych.

- Dotacje otrzymają właściciele zabytków, którym zostanie przyznane dofinansowanie na prace konserwatorsko-budowalne – powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Mimo bardzo trudnego budżetu i wielu niewiadomych nie wyobrażamy sobie przerwy w ratowaniu zabytków naszego miasta. Każdy czas przestoju może oznaczać niepowetowaną stratę lub jeszcze większe nakłady finansowe na remonty w przyszłości – dodała.

Ponad 140 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich

Od początku października do 2 listopada 2021 roku Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przyjmowało wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub roboty budowlane przy zabytkach planowane w 2022 roku.

- Łącznie wpłynęły do nas 144 wnioski. Wśród zgłoszonych obiektów znajdują się te wpisane do rejestru zabytków oraz ujęte w gminnej ewidencji. Na początku tego roku komisja dotacyjna oceni wnioski merytorycznie i wybierze obiekty, które otrzymają dofinansowanie – zaznaczył stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Następnie Rada Warszawy zajmie się uchwałą w sprawie dotacji, na tej podstawie przygotujemy umowy dla beneficjentów – dodał.

Właściciele zabytków dzięki przeprowadzonemu jesienią naborowi wniosków będą mogli rozpocząć prace remontowe już w lutym i marcu 2022 roku.

Dotacje Warszawy na prace konserwatorskie przy zabytkach przyznawane są od 2004 roku. Od tego czasu stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel ponad 205 mln zł. Dzięki dofinansowaniu co roku odnawianych jest w stolicy po kilkadziesiąt obiektów zabytkowych. Tylko w zeszłym roku dzięki wsparciu o łącznej wartości 8 mln zł wyremontowano 64 zabytki (32 z gminnej ewidencji zabytków i 32 z rejestru zabytków).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Spacery "Warszawskie Konserwacje"

Od kilku lat Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprasza mieszkańców na spacery "Warszawskie Konserwacje", których ideą jest popularyzacja ochrony zabytków i historii miasta. Podczas spacerów układanych tematycznie uczestnicy mogą zobaczyć najciekawsze i najbardziej spektakularne remonty, jakie przeprowadzono rok wcześniej przy udziale miejskich dotacji. O ich przebiegu opowiadają właściciele zabytków oraz konserwatorzy.

- Chcemy pokazać działania w ochronie dziedzictwa materialnego Warszawy, pochwalić się zrealizowanymi projektami - powiedziała Renata Kaznowska dodając, że "Warszawskie Konserwacje" prezentują, jak pięknieją warszawskie zabytki i co za tym idzie, jak na tym zyskuje uroda całego miasta.

Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości