TVN Warszawa | Śródmieście

Radni poparli zakaz palenia węglem. "Kolejny krok na drodze do czystego powietrza"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza
wideo 2/5
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza

Komisja Ochrony Środowiska Rady Warszawy wydała stanowisko, w którym popiera wprowadzenie zakazu palenia węglem - przekazał ratusz. Chodzi o zaostrzenie mazowieckiej uchwały antysmogowej.

Jak przypomina ratusz, trwają właśnie prace nad zmianami w mazowieckiej uchwale antysmogowej, która ma pomóc w walce o poprawę jakości powietrza na terenie całego województwa. Urzędnicy przekonują, że by zwiększyć skuteczność, konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, takich jak wprowadzenie zakazu palenia węglem w - jak podają urzędnicy - "indywidualnych źródłach ogrzewania". W poniedziałek stanowisko wspierające takie działania wydała Komisja Ochrony Środowiska Rady Warszawy.

Istotnym problemem "niska emisja"

– Kolejny krok Warszawy na drodze do czystszego powietrza. Wczoraj (w poniedziałek - red.) dziewięcioma głosami "za" Komisja Ochrony Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie zakazu spalania paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla kamiennego. Dziękuję wszystkim, dla których poprawa jakości powietrza w stolicy nie jest obojętna – mówi cytowana w komunikacie na ten temat Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy.

Niespełna rok na wymianę 11 tysięcy "kopciuchów". W styczniu posypią się wysokie kary.

Jednym z istotnych problemów dla jakości powietrza w stolicy pozostaje "niska emisja", czyli emisja szkodliwych substancji powstałych głównie w wyniku spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz w lokalnych kotłowniach węglowych. Badania wskazują, że spalanie paliw stałych, w tym paliw produkowanych właśnie z wykorzystaniem węgla kamiennego przyczynia się do tego zjawiska w dużo wyższym stopniu niż spalanie gazu czy oleju opałowego.

W Warszawie problem niskiej emisji dotyczy głównie rozległych powierzchniowo dzielnic, które w mniejszym stopniu podłączone są do sieci ciepłowniczej, jak Wawer czy Białołęka. Spore wyzwanie stanowią jednak także zanieczyszczenia napływające spoza stolicy. "Dlatego istotne jest wprowadzenie stosownych ograniczeń nie tylko na terenie m.st. Warszawy, ale również w gminach ościennych, co podkreśla w swoim stanowisku Komisja Ochrony Środowiska" - wskazuje ratusz.

Wymienili blisko 1400 "kopciuchów", zostało jeszcze ponad pięć razy tyle.

Warszawa dla klimatu

Do tej pory Warszawa zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. "Dlatego stolica od kilku lat realizuje liczne inicjatywy w tym zakresie – to m.in. podłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej, wymiana przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe w lokalach komunalnych oraz wsparcie finansowe dla mieszkańców w realizacji takiej inwestycji w zasobie prywatnym" - wymienia ratusz.

I zapewnia, że stolica wspiera też i realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Na kolejnych budynkach miejskich montowane są panele fotowoltaiczne – obecnie to już ponad 140 takich obiektów. "W trakcie realizacji jest też największa miejska inwestycja w OZE, wdrażana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – powstaje 7 instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW" - wyliczają urzędnicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Warszawa angażuje się także w międzynarodowe inicjatywy związane z klimatem i ekologią, m.in. Porozumienie Burmistrzów, C40 Cities Climate Leadership Group czy Green Cities.

"Czarna walentynka" dla władz miasta za nieskuteczną walkę ze smogiem.

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości