Przygotuj się na:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - EKSPRESOWE AUTOBUSY

Ratusz poinformował, że w najbliższy weekend zostaną uruchomione trzy dodatkowe linie autobusowe. Będą dowoziły mieszkańców w okolice cmentarzy.

Papież jako "tytan o nadludzkiej sile". Nowa instalacja autora pomnika smoleńskiego

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
tmw/b
Źródło:
tvn24.pl

Instalacja "Zatrute źródło" Jerzego Kaliny zostanie odsłonięta oficjalnie w piątek na dziedzińcu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekt Kaliny, jak czytamy w opisie, ma być odpowiedzią na słynną rzeźbę Maurizia Cattelana "La Nona Ora".

Jerzy Kalina zasłynął przede wszystkim Pomnikiem Anonimowego Przechodnia, zrealizowanym według jego projektu we Wrocławiu w 2005 roku. Jedną z jego ostatnich prac w przestrzeni publicznej jest Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Na dziedzińcu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie postawiono najnowszą pracę Kaliny - "Zatrute źródło". Z wielkiego basenu przed głównym wejściem do budynku, wypełnionego wodą o kolorze czerwonym, wyłania się naturalnych rozmiarów postać Jana Pawła II. Figura papieża zwieńczona została ogromnym głazem. Całość tworzy postać rzucającą kamieniem.

Rzeźba pt. "Zatrute źródło" autorstwa Jerzego Kaliny, na dziedzińcu Muzeum Narodowego w WarszawieRadek Pietruszka/PAP

W zapowiedzi na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie czytamy, że praca ma upamiętnić Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin, która wypadła na 18 maja 2020 roku. Muzeum, powołując się na samego twórcę instalacji, pisze, że projekt "z figurą papieża ciskającego głaz w czerwoną wodę nie jest pomnikiem, ma charakter efemeryczny, wpisuje się w nurt sztuki zwany site-specific". Chodzi o dziedzinę sztuki współczesnej, utrwaloną w latach 70. ubiegłego wieku, a zaliczane do niej prace powstają z myślą o wpisanie ich w kontekst danego miejsca. Wśród najbardziej znanych polskich reprezentantów tego nurtu są: Joanna Rajkowska, Krzysztof Wodiczko, Józef Szajna czy Koji Kamoji. 

"Skrzydła gmachu tworzą wizualną ramę oraz kontekst historyczno-symboliczny, z którymi wchodzi ono w dialog. Sam tytuł, zobrazowana postać świętego trzymającego wielki głaz oraz czerwona woda w niecce fontanny, nawiązują do polskich mitów i symboli" - pisze na swojej stronie muzeum.

Rzeźba pt. "Zatrute źródło" autorstwa Jerzego Kaliny, na dziedzińcu Muzeum Narodowego w WarszawieRadek Pietruszka/PAP

Odpowiedź na rzeźbę Cattelana

Zaznaczono, że "Zatrute źródło" Kaliny jest odpowiedzią na "La Nona Ora" Maurizio Cattelana - słynną rzeźbę z 1999 roku, będącą naturalistyczną woskową podobizną Jana Pawła II, który przygnieciony został czymś w rodzaju meteoru. Dzieło Włocha prezentowane było w warszawskiej Zachęcie w ramach wystawy celebrującej stulecie istnienia galerii.

"W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych" - wyjaśnia muzeum.

Instalacja "Zatrute źródło" prezentowana będzie do 8 listopada.

CZYTAJ TAKŻE: Cenzura to nie tylko smutni panowie z Mysiej. "Autonomia kultury nie leży w interesie polityków">>>

Autor:tmw/b

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP