TVN Warszawa | Śródmieście

Krzysztof Brejza: rząd wydał ponad milion złotych na kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Gliński: decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego dopełnia historyczne założenia architektoniczne
Gliński: decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego dopełnia historyczne założenia architektoniczneTVN24
wideo 2/3
TVN24Gliński: decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego dopełnia historyczne założenia architektoniczne

Ponad milion złotych wydał rząd na "kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego". Pieniądze zostały przeznaczone między innymi na produkcję filmów dokumentalnych o historii Pałacu oraz placu Piłsudskiego, opracowanie aplikacji rozszerzonej rzeczywistości i zakup przestrzeni reklamowych. Sprawę nagłośnił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

"Kilka razy przecierałem oczy. 1,1 mln. zł wydał rząd na 'kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego'. Ludzie umierają, brakuje miejsc w szpitalach, brakuje karetek. Rodzice chorych dzieci wypruwają żyły by zebrać na leczenie przez siepomaga i zrzutki. Milion m. in. na reklamy. Milion poszedł też na produkcję filmów, produkcję 'aplikacji rozszerzonej rzeczywistości Pałacu', warsztaty architektoniczne" - napisał w środę na Twitterze senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Do tweeta dołączył skan pisma, który otrzymał od wiceministra kultury Jarosława Selina. To odpowiedź na interpelację senatorską, którą Brejza złożył na początku listopada. "Do 4 listopada 2021 roku na kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego wydano 1 101 821,86 zł. Wydatki dotyczyły m.in. produkcji filmów dokumentalnych o historii Pałacu oraz placu Piłsudskiego w Warszawie, opracowania i wdrożenia aplikacji rozszerzonej rzeczywistości 'AR' Pałacu, przeprowadzenia warsztatów architektonicznych, wykonania kwerendy w archiwach oraz muzeach krajowych i zagranicznych, a także zakupu przestrzeni reklamowych i czasu antenowego w mediach" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Powołali już spółkę odpowiedzialną za odbudowę Pałacu Saskiego

Tymczasem we wtorek wicepremier Piotr Gliński ogłosił powołanie Spółki Celowej odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego. - Spółka jest powołana do zadań efektywnego zarządzania procesem odbudowy tych wielkich i ważnych historycznych nieruchomości – wyjaśnił. Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych - Robert Cicirko, a członkiem zarządu - Robert Bernisz.

Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy Królewskiej jest inicjatywą prezydenta. Andrzej Duda ogłosił ją 11 listopada 2018 roku - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - jako "Deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Tak może wyglądać Pałac Saski po odbudowieSkyConcept/Saski360

Odbudowa Pałacu Saskiego - jak przekonywał prezydent 7 lipca podczas ceremonii przekazania na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy w tej sprawie - to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym oraz inwestycja ponad podziałami. Przypomniał też, że odbudowa pałacu to kontynuacja działań rozpoczętych w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Inwestorem w przedsięwzięciu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane będzie Skarb Państwa.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Głównego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 roku jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Pozostałość po Pałacu Saskim - Grób Nieznanego ŻołnierzaTVN24 archiwum

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Twitter

Pozostałe wiadomości