Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

TVN Warszawa | Śródmieście

Kierowca reanimował pasażera, motorniczy prowadził akcję ratunkową. Pracownicy komunikacji nagrodzeni

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wręczono nagrody dla osobowości przyjaznym pasażerom

Pierwsze miejsce w trzeciej edycji konkursu "Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom" przypadło dyżurnemu stacji z Metra Warszawskiego Marcinowi Cieślakowi, który reanimował na peronie pasażera. W konkursie zostali nagrodzeni i wyróżnieni pracownicy transportu miejskiego, którzy pomagali pasażerom w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Konkurs "Osobowość WTP Przyjazna Pasażerom" to wspólna inicjatywa Zarządu Transportu Miejskiego oraz współpracujących z nim przewoźników. Jest przeznaczony dla etatowych pracowników firm przewozowych, którzy - jak czytamy w komunikacie - mają ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje transport publiczny w stolicy.

"Kandydatów zgłosili pracodawcy, którzy ocenili szczególne osiągnięcia, dyscyplinę pracy, zaangażowanie, stosunek do pasażerów, współpracowników i przełożonych. A laureatów wybrała kapituła złożona z przedstawicieli ZTM oraz Urzędu m.st. Warszawy, której przewodniczyła Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego" - wskazano.

Wykonał masaż serca i defibrylację u pasażera

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężył Marcin Cieślak, dyżurny stacji w Metrze Warszawskim.

Pracuje na stanowisku dyżurnego stacji od grudnia 2018 roku. Mimo dość krótkiego stażu ma opinię osoby kompetentnej, niezawodnej i godnej zaufania. 20 października 2020 roku otrzymał informację od dyspozytora ruchu o zasłabnięciu pasażera na peronie. Pasażer nie dawał oznak życia - doszło do zatrzymania akcji serca. Marcin Cieślak podjął natychmiastową reanimację - wykonał masaż serca i defibrylację za pomocą dostępnego na stacji urządzenia AED. Przybyli wkrótce ratownicy medyczni potwierdzili, że tylko natychmiastowa, kompetentna i odważna (z uwagi na pandemię) interwencja uratowała życie pasażerowi.

Zwycięzca konkursu - Marcin Cieślak, dyżurny stacjiUM Warszawa

Był świadkiem potrącenia, pokierował akcją ratunkową

Drugie miejsce zajął Rafał Grądzki, motorniczy Tramwajów Warszawskich od 2006 roku.

Podczas prowadzenia tramwaju był świadkiem potrącenia pieszego przez kierowcę. Zachowując zimną krew, Grądzki w pełni profesjonalnie zorganizował i pokierował akcją ratunkową, angażując przy tym inne osoby. Aż do czasu przybycia pogotowia ratunkowego przeprowadził przez ponad 20 minut reanimację, dzięki której udało się przywrócić akcję serca poszkodowanego.

Pomogła starszej, zagubionej pasażerce

Trzecia była Kinga Wiśniewska, od dwóch lat kierowczyni Arrivy Bus Transport.

Gdy do jej pojazdu wsiadła zagubiona, starsza pani, która nie pamiętała swojego adresu i nie potrafiła udzielić żadnych informacji na swój temat, Wiśniewska, na podstawie szczątkowych danych uzyskanych od pasażerki, rozpoczęła poszukiwania jej bliskich. Z sukcesem nawiązała kontakt z jednym z członków rodziny. Po przekazaniu pasażerki pod opiekę policji pozostała w kontakcie telefonicznym z rodziną, aż upewniła się, że starsza pani jest już bezpieczna.

Ocaliła mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo

Po raz pierwszy w konkursie przyznano także wyróżnienia.

Otrzymała je Dorota Nosarzewska, kierowniczka pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej od 15 lat. Jako pierwsza kobieta zdobyła w SKM i na Mazowszu licencję maszynisty. Nosarzewska ocaliła życie młodego mężczyzny, który chciał popełnić samobójstwo na torach. Zareagowała błyskawicznie i, mimo zagrożenia ze strony nadjeżdżającego pociągu, nawiązała z nim dialog. A argumenty i siła przekonywania sprawiły, że oboje bezpiecznie wrócili na peron.

Zatrzymał tramwaj, gdy na jezdnię wtargnął chłopiec

Wyróżniony został także Tomasz Czarnota, motorniczy Tramwajów Warszawskich. Od 25 lat jest cenionym pracownikiem. Jak informuje urząd miasta, jego profesjonalizm, doświadczenie oraz umiejętności okazały się kluczowe w sytuacji, gdy jadący na hulajnodze chłopiec nagle wtargnął na jezdnię - dzięki błyskawicznej reakcji Tomasz Czarnota zdołał zatrzymać tramwaj i zapobiec potrąceniu chłopca.

 - Warszawski Transport Publiczny to przede wszystkim ludzie. Bardzo się cieszę, że w szeregach naszych przewoźników mamy tak wielu ofiarnych, zaangażowanych i odpowiedzialnych kierowców, motorniczych, dyżurnych, kierowników pociągów. Serdecznie gratuluję profesjonalizmu w codziennej pracy. Mieszkańcy stolicy mogą na was zawsze liczyć. A przyjazna stolica to przyjazny transport publiczny - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie wręczania dyplomów i statuetek laureatom konkursu.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o kierowcy autobusu, który uchronił młodego chłopaka przed napadem:

Kierowca autobusu miejskiego uchronił chłopaka przed napadem
Kierowca autobusu miejskiego uchronił chłopaka przed napademMZA

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości