Mural z Tadeuszem Mazowieckim ozdobił ścianę przy metrze

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Widok na plac przed stacją metra Centrum
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plWidok na plac przed stacją metra Centrum

Przestrzeń na placu przy stacji metra Centrum wzbogacił mural z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego. W ten sposób ratusz chce zachęcić mieszkańców do zgłaszania aktywnych społecznie i obywatelsko młodych ludzi do Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego.

Jesteśmy odpowiedzialni za to, jak toczy się świat - brzmi hasło przewodnie muralu z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego, który pojawił się na "patelni".

- Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność - za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był wrażliwy, za świat. Szczególnie cenił energię, entuzjazm i pomysły młodego pokolenia. Motto widniejące na muralu to słowa Tadeusza Mazowieckiego, które są również hasłem przewodnim nagrody. Mają być inspiracją do tego, aby angażować się na rzecz innych i nie pozostawać obojętnym na otaczającą nas rzeczywistość – mówi cytowana w komunikacie ratusza Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Warszawy.

Przyznając nagrodę imienia Mazowieckiego, miasto chciało podkreślić znaczenie głosu młodych ludzi i tego jaki wpływ wywiera ono na wspólną przestrzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kim był Tadeusz Mazowiecki?

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. W chwili wybuchu II wojny swiatowej miał 13 lat. Po wojnie Mazowiecki zdał maturę i podjął studia prawnicze. W połowie lat 50. był jednym z organizatorów Klubu Inteligencji Katolickiej i został redaktorem naczelnym miesięcznika "Więź".

Jego działalność opozycyjna zaczęła się w maju 1977 roku. Został wtedy rzecznikiem głodujących współpracowników Komitetu Obrony Robotników, protestujących w obronie więźniów politycznych. Jak przypomina ratusz, dla wielu to symbol przemian ustrojowych, wybitny polityk, a dla innych przede wszystkim osoba stawiająca na pierwszym miejscu człowieka.

Inspiracją do stworzenia muralu były fotografie zrobione Tadeuszowi Mazowieckiemu po zatwierdzeniu przez Sejm składu jego rządu 12 września 1989. Zaprojektował go stołeczny grafik Marcina Bronicki, a realizacją zajęło się Good Looking Studio. Malunek można oglądać do 10 października.

Nagroda dla aktywnych społecznie

Mural jest elementem miejskiej kampanii, która ma zachęcić warszawiaków do zgłaszania aktywnych społecznie i obywatelsko młodych ludzi do Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. Proces rekrutacyjny potrwa do 13 października. "Warszawa doceni młodych obywateli za działania i projekty zrealizowane w 2020 roku i uhonoruje tych, którzy zmieniają swoje otoczenia na lepsze. Laureatki i laureaci otrzymają nagrody finansowe o łącznej wysokości 30 tysięcy złotych oraz statuetki" - informuje ratusz. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie miasta.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości