Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Spór wokół Muzeum Narodowego. "Minister podejmie decyzję o odwołaniu dyrektora po zapoznaniu się z opiniami"

Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/ran
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Muzeum Narodowe W Warszawie / CC BY-Sa WikipediaGliński chce odwołania dyrektora Muzeum Narodowego

Minister kultury chce skonsultować ze związkami zawodowymi zamiar odwołania dyrektora Muzeum Narodowego profesora Jerzego Miziołka.

W czwartek na stronie resortu pojawił się komunikat w tej sprawie.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierował do związków zawodowych działających w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz ogólnopolskich stowarzyszeń muzealniczych pismo z prośbą o zaopiniowanie zamiaru odwołania dyrektora Muzeum z zajmowanego stanowiska. Minister, działając zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, podejmie decyzję o odwołaniu dyrektora po zapoznaniu się z opiniami" - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownicy chcieli jego dymisji

Profesor Miziołek jest dyrektorem MNW od 30 listopada 2018 roku.

Pracownicy placówki zorganizowali w lipcu pikietę przed siedzibą MKiD domagając się dymisji Miziołka i przywrócenia na stanowisko profesora Antoniego Ziemby, byłego już przewodniczącego Kolegium Kuratorów. Zarzuty wobec dyrektora dotyczyły nie tylko polityki kadrowej, ale też wystawienniczej.

To, co dzieje się w muzeum, krytycznie oceniła Międzynarodowa Rada Muzeów w Polsce. – Za doprowadzenie do sytuacji, w której ta współpraca staje się niemożliwa i dochodzi do tak głębokiego konfliktu, wymaga to absolutnie interwencji organizatora – w tym wypadku ministerstwa kultury – mówił wiceprzewodniczący rady Jerzy Halbersztadt.

"Pan dyrektor niszczy stosunki międzyludzkie"

Pracownicy MNW od maja są z Miziołkiem w sporze zbiorowym. – Pan dyrektor niszczy stosunki międzyludzkie. Został nam zlikwidowany jedyny komunikator, czyli mail do wszystkich. Teraz zwalniani pracownicy nie mogą wysłać nawet pożegnalnej wiadomości, a po 20-30 latach pracy zwalniani są z dnia na dzień – mówiła Bożena Pysiewicz z działu edukacji.

W lipcu pracownicy szacowali, że od momentu powołania profesora Miziołka z muzeum odeszło ponad 50 pracowników. W przesłanej przez muzeum odpowiedzi dla TVN dyrektor zapewniał jednak, że "nie złamał przepisów kodeksu pracy, nie zwolnił 50 osób, nie zapowiedział zwolnienia wszystkich kuratorów i nie wprowadził terroru". Dodał, że nie stosował i nie stosuje gróźb ani szantażu. "Nie zamierzam im też się poddać" – zaznaczył.

Skandal z usunięciem prac Katarzyny Kozyry

Pod lipcowym apelem do wicepremiera Piotra Glińskiego podpisało się też w sumie ponad 60 osób ze świata kultury, w tym Olga Tokarczuk, Michał Rusinek, Sylwia Chutnik czy Wojciech Tochman. Oburzyła ich między innymi likwidacja galerii sztuki XX i XXI wieku. Przypomnieli także kontrowersję wokół usunięcia prac Katarzyny Kozyry i Natalii LL, co skończyło się protestem w formie jedzenia bananów przed muzeum.

Muzeum Narodowe przywróci ekspozycję kontrowersyjnych dzieł sztuki

Wystawa w Muzeum NarodowymTVN24
wideo 2/4

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

mp/ran