Oddadzą hołd ofiarom Holokaustu. Uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Getta

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jan Kirschenbaum: w izraelskiej szkole historia Holokaustu jest skoncentrowana na narracji żydowskiej
Jan Kirschenbaum: w izraelskiej szkole historia Holokaustu jest skoncentrowana na narracji żydowskiejtvn24.pl
wideo 2/5
tvn24.plJan Kirschenbaum: w izraelskiej szkole historia Holokaustu jest skoncentrowana na narracji żydowskiej

W piątek, 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - Warszawa odda hołd ofiarom Holokaustu. Uroczystości rozpoczną się modlitwą przed Pomnikiem Bohaterów Getta. W tym dniu warszawiacy zapalą świeczki w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego.

AuschwitzTeren dawnego obozu Auschwitz-Birkenau

Program uroczystości

27 stycznia o godz. 13, przed Pomnikiem Bohaterów Getta, spotkają się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy oddadzą hołd ofiarom Zagłady. Ważnym akcentem tego wydarzenia będzie wspólna modlitwa ekumeniczna przedstawicieli różnych wspólnot wyznaniowych.

Warszawa zachęca wszystkich mieszkańców do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu i zapalenia 27 stycznia o godz. 18 świecy w oknie. - Blask zapalonych świec ocala pamięć. Zróbmy wszystko, aby już nigdy nie powtórzyła się zbrodnia zrodzona z nienawiści, pustoszącej serca i umysły  apeluje w komunikacie na ten temat dyrektorka Teatru Żydowskiego Gołda Tencer.

Światło Pamięci można także zapalić wirtualnie. Wystarczy z profilu na Facebooku Fundacji Shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

W piątek w godz. od 12 do 18, jak co roku, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Koncert poświęcony dzieciom i film

Z kolei w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na koncert poświęcony dzieciom. Wśród deportowanych do obozu było około 232 tysięcy dzieci i młodocianych w wieku poniżej 18 lat. Szczegóły znajdują się na stronie Muzeum POLIN.

Buciki najmłodszych ofiar Auschwitz-BirkenauMuzeum Auschwitz-Birkenau, auchwitz.org

Także w czwartek Włoski Instytut Kultury w Warszawie (ul. Marszałkowska 72) zaprasza na projekcję krótkometrażowego filmu animowanego "Gwiazda Andry i Tati", a po pokazie na odczyt Marco Caviglia z Fundacji Muzeum Shoah w Rzymie na temat "dydaktyki zagłady".

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości