Nowy najemca odebrał klucze do najbardziej prestiżowego pustostanu w mieście

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plLokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza

Debaty, wystawy, scena muzyczna, kabaretowa i teatralna oraz międzypokoleniowa klubokawiarnia. To tylko część z szerokiej oferty kulturalnej, która zagości w budynku u zbiegu ulicy Świętokrzyskiej i Nowego Światu - chwalą się władze Śródmieścia. Nowy najemca odebrał klucze i rozpoczyna remont lokalu, który od ponad roku stał pusty.

- To miejsce znane z wydarzeń kulturalnych i tę tradycję będziemy chcieli podtrzymać - mówi cytowany w komunikacie na ten temat Krzysztof Lang, prezes Fundacji ProMuzeum, której oferta wybrana została przez jury konkursu. I dodaje: - Planujemy maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń i jej potencjał. Stworzymy prawdziwe centrum kulturalne Warszawy. Miejsce dostępne dla wszystkich.

Niezależne centrum kultury

W byłej kawiarni Nowy Świat powstanie niezależne centrum kultury, kawiarnia i restauracja. Na pierwszym piętrze szykowana jest galeria sztuki, a także mała sala widowiskowa, w której będą odbywały się pokazy spektakli teatralnych, koncerty, spotkania autorskie czy aukcje sztuki. - Postawimy na młodą, niezależną i oddolną kulturę, tworząc jednocześnie profesjonalną platformę dla współpracy twórców i odbiorców z podmiotami komercyjnymi. Swoje miejsce znajdą varsavianiści oraz czytelnicy dobrej literatury - mówi z kolei Michał Brzozowski, znany animator kultury, twórca "1500 metrów do wynajęcia" na Powiślu, który będzie współtworzył to miejsce z Fundacją ProMuzeum.

Wnętrze zostanie poddane gruntownej rewitalizacji. W ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków i Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami, planowana jest renowacja malowideł ściennych i detalu architektonicznego, które - jak zapewniają urzędnicy - przywrócą świetność tego miejsca.

To ostatni z dziesięciu lokali w Dzielnicy Śródmieście, przeznaczony w zeszłym roku do warszawskiego programu "lokal na kulturę". Jego założeniem jest wynajmowanie lokali użytkowych z przeznaczeniem pod działalność kulturalną. Najemcy wyłonieni w konkursach profilowanych, mają za zadanie wykazać się nie tylko doświadczeniem i dorobkiem kulturalnym, ale także wskazać planowaną ofertę kulturalną już na etapie konkursu.

- Ożywiamy w ten sposób przestrzeń ścisłego centrum Warszawy. W 2022 roku podpisaliśmy w Śródmieściu blisko 200 umów najmu z nowymi najemcami. Dzięki programowi "Lokal na kulturę", w miejskich lokalach oprócz działalności komercyjnej, będą realizowane również ciekawe inicjatywy artystyczne, kulturalne i społeczne - mówi Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

Lokal będzie działać od wiosny

Spośród dziesięciu "lokali na kulturę" w trzech rozpoczęto już działalność, dwa otwierają się w tym miesiącu, a w pięciu trwają prace remontowe. W tych już otwartych, znajduje się m.in. Witryna Domu Wschodniego. To prowadzone przez Ośrodek KARTA, centralne miejsce dialogu narodów Europy Wschodniej – przeciw wojnie i represjom, w imię prawdy historycznej i przyszłego pokoju na Wschodzie. To centralna przestrzeń spotkań m.in. dla organizacji białoruskich i ukraińskich. Jeszcze w czerwcu planowane jest otwarcie największej sceny literackiej w Polsce – Big Book Cafe MDM. Trzypiętrowa księgarnia w ścisłym centrum Warszawy, profesjonalnie wyposażona scena i plan na spotkania z gwiazdami teatru, kina, muzyki, improwizacji oraz tekstów literackich.

Wielkie otwarcie lokalu przy Nowym Świecie planowane jest przez najemcę na wiosnę przyszłego roku.

Od ponad roku lokal jest pustostanemtvnwarszawa.pl

W połowie kwietnia na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu na nowego gospodarza budynku przy Nowym Świecie 61/63. Lokal od ponad roku stał pusty, a kiedyś tętnił życiem towarzyskim i kulturalnym. W PRL kawiarnię Nowy Świat wypromował Kabaret Dudek. Kilkanaście lat temu w kamienicy powstał Nowy Wspaniały Świat, czyli centrum kultury stworzone przez prężne środowisko "Krytyki Politycznej". Potem w kawiarni zainstalował się Nowy Świat Muzyki, który organizował koncerty i podnajmował część przestrzeni księgarni Tarabuk. Ale władze dzielnicy postanowiły urządzić wszystko na nowo i nie przedłużyły umowy dotychczasowym dzierżawcom. W lutym 2022 roku fortepiany musiały wyjechać.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście

Pozostałe wiadomości