TVN Warszawa | Śródmieście

Odtwarzają elewację kamienicy przy Chmielnej. Na razie tylko od podwórka

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Kamienica na rogu Chmielnej i Szpitalnej

Narożna kamienica u zbiegu Chmielnej i Szpitalnej przetrwała II wojnę światową, ale podczas późniejszych remontów skuto z niej część wystroju architektonicznego i balkonów oraz otynkowano. Teraz wspólnota przystąpiła do odtworzenia elewacji podwórzowej. Czy w planach jest też remont frontowej?

Granicząca z placem Pięciu Rogów narożna kamienica u zbiegu Chmielnej i Szpitalnej przechodzi właśnie remont. Wprawdzie na razie dotyczy on oficyny, ale może uda się odnowić też część frontową. Jak podało biuro stołecznego konserwatora zabytków, "kamienica została wybudowana w 1890 r. Przetrwała niezniszczona II wojnę światową, ale podczas późniejszych remontów skuto z niej część wystroju architektonicznego i balkonów oraz na nowo otynkowano. Po wojnie był to standard napraw ocalałych i niewyburzonych przedwojennych kamienic".

W tym roku wspólnota mieszkaniowa przystąpiła do remontu i odtworzenia wystroju elewacji podwórzowej, skromniejszej niż frontowa. "Prace były możliwe dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy, które przeznaczyło na ten cel 181 130 zł, co stanowi 45 procent przewidywanych całkowitych wydatków kwalifikowanych" - przekazało biuro konserwatora. W trakcie remontu przywracany jest wygląd oficyny sprzed 1939 roku.

"Do tej pory skuto już wtórne tynki, naprawiono spękane ceglane mury i wymurowano na nowo gzyms wieńczący. Obecnie rekonstruowane są ozdobne wejścia do klatek schodowych i kładziona jest wyprawa tynkarska barwiona w masie" - wylicza biuro konserwatora.

Ciemnobeżowy kolor ścian zostanie zastąpiony jasnoszarym, ciemniejsze będą tylko detale architektoniczne. Kolorystyka została dobrana na podstawie analizy zdjęć. Jak zaznaczyli urzędnicy, kolory były "przedmiotem wielu dyskusji konserwatorskich, kolejnych badań, a także zmiany pozwolenia konserwatorskiego".

Stołeczny konserwator ma nadzieję, że "doświadczenie nabyte w trakcie prac na tej mniej widocznej dla przechodniów elewacji, zachęci wspólnotę do odtworzenia dwóch elewacji frontowych. Byłaby to najbardziej spektakularna zmiana wyglądu tej kamienicy". Jednocześnie przypomniał, "że kilka lat temu takie odtworzenie historycznej elewacji, także dzięki miejskiej dotacji, przeszła sąsiednia kamienica przy ul. Szpitalnej 5".

Plac pięciu rogów

W tym miejscu ma powstać plac
W tym miejscu ma powstać placMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stołeczny Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości