Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

TVN Warszawa | Śródmieście

"Tworzyła modę w trudnych czasach PRL". Galeria Grażyny Hase z tytułem Historycznej Pracowni Artystycznej

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Galeria Grażyny Hase Historyczną Pracownią Artystyczną

Ratusz nadał Galerii Grażyny Hase tytuł Historycznej Pracowni Artystycznej. "To magiczne miejsce, w którym od lat 80. XX wieku, rodzą się koncepcje modnego wizerunku, powstają oryginalne stroje i wzory ubrań, wpisane w świat polskiego designu modowego" - oceniają władze miasta.

Pracownia zajmująca ponad 70 metrów kwadratowych została zaaranżowana w jednej ze śródmiejskich warszawskich kamienic.

"Grażyna Hase tworzyła modę w trudnych latach PRL. Przyczyniła się do stworzenia polskiego modelingu. Jej projekty rozjaśniały powszechną szarość i bylejakość" - przypomina w komunikacie ratusz. I określa Hase jako "czołową postać polskiej mody". "Wybitna polska projektantka, grafik, modelka i menadżerka, wciąż działa, projektuje i tworzy. Jest autorką podziwianych w kraju i zagranicą pokazów mody, projektantką strojów sportowych, uniformów branżowych, kostiumów scenicznych, teatralnych i filmowych. Była także współautorką programów telewizyjnych poświęconych muzyce i modzie" - podkreślają urzędnicy.

Zaangażowana w życie artystyczne Warszawy

Artystka była zaangażowana w życie artystyczne Warszawy, której przedstawicieli zapraszała i gościła w swoim śródmiejskim atelier. Klimatycznym, otwartym na potrzeby odbiorcy miejscu, w którym do dzisiaj organizuje spotkania, projektuje oraz porządkuje dokumentację wzorów zamawianych niegdyś przez czołowe marki modowe w Polsce.

Grażyna Hase działa w pracowni od dziesiątków lat, stworzyła w niej niezwykły klimat. Znaczenie i oryginalność zgromadzonych tam modeli oraz archiwaliów dokumentujących działalność projektową, artystyczną, edukacyjną i wystawienniczą są niebagatelne.

"Uwzględniając te wartości miasto nadało temu miejscu tytułu Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej" - podaje ratusz. 

Przypomnienie twórczości Grażyny Hase planuje także Muzeum Warszawy. "Grażyna Hase. Zawsze w modzie" – to przygotowywana wystawa, która potrwa od 28 kwietnia do 11 września. Zaprezentuje dorobek wybitnej projektantki mody, przedstawiając jej działalność jako modelki, projektantki, twórczyni marki i mentorki.

Informowaliśmy także o mozaice Domicelli Bożekowskiej z lat 60., która została zabytkiem:

Mozaika z lat 60. jest dziełem Domicelli Bożekowskiej
Mozaika z lat 60. jest dziełem Domicelli BożekowskiejMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości