Wywieszą flagi Unii Europejskiej na znak protestu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Samorządowcy z Polski i Węgier apelują do szefowej Komisji Europejskiej
Samorządowcy z Polski i Węgier apelują do szefowej Komisji EuropejskiejTVN24
wideo 2/3
TVN24Samorządowcy z Polski i Węgier apelują do szefowej Komisji Europejskiej

W najbliższych dniach na ulicach stolicy wywieszone zostaną flagi Polski oraz Unii Europejskiej. Jak podaje ratusz, to wyraz sprzeciwu lokalnych samorządów wobec planów zawetowania budżetu unijnego przez rząd.

"Samorządy lokalne wyrażają sprzeciw wobec planu zawetowania budżetu unijnego przez rząd. W związku z odbywającym się szczytem Unii Europejskiej kolejnym krokiem jest zachęcanie do działań, pokazujących jak ważne są wartości zjednoczonej Europy" - napisał w komunikacie na ten temat stołeczny ratusz. Dodał, że z tego powodu w Warszawie, na znak protestu zostaną wywieszone flagi Polski i UE.

Jak poinformowali urzędnicy, w dniach 9-11 grudnia oflagowane zostaną następujące ciągi komunikacyjne:

•      Trakt Królewski – od placu Zamkowego do ulicy Spacerowej,

•      Trasa Łazienkowska – od wysokości placu Na Rozdrożu do pomnika Lotnika,

•      ulica Żwirki i Wigury – od pomnika Lotnika do lotniska Warszawa Okęcie im. F. Chopina,

•      Rondo Waszyngtona – przez most Poniatowskiego, dalej Alejami Jerozolimskimi aż do ronda Czterdziestolatka,

•      kwartał wokół Pałacu Kultury i Nauki, wyznaczony ulicą Świętokrzyską i Aleją Jana Pawła II, aż do ronda Czterdziestolatka,

•      ulica Marszałkowska – od placu Konstytucji do placu Bankowego.

Akcje w internecie

Ratusz wymienił także inne działania samorządów w geście sprzeciwu. Wśród nich są: wyświetlanie flagi Unii Europejskiej na budynkach, komunikacja w internecie: nakładki na zdjęcia profilowe na Facebooku, banery na strony internetowe czy działania lokalne w postaci grafik ukazujących inwestycje ze środków unijnych. Oprócz tego, 10 grudnia o godzinie 12 planowane jest odegranie hymnu europejskiego. Tego samego dnia samorządowcy zorganizują także lokalne briefingi pokazujące inwestycje czy projekty zrealizowane ze wsparciem funduszy unijnych.

"Dodatkowo dla mieszkańców zostały przygotowane nakładki #potrzebUEmy na zdjęcia profilowe na Facebooku. Opublikowane zostaną także zdjęcia osób z banerem #potrzebUEmy" - podkreślili urzędnicy.

Unijny budżet

W połowie listopada rządy Polski i Węgier oświadczyły, że nie godzą się na rozporządzenie, które wprowadza zasadę warunkowania dostępu do środków unijnych przestrzeganiem zasady praworządności i w związku z tym mogą zawetować projekt ram finansowych UE na lata 2021-2027. Sprzeciwiają się temu samorządowcy z Polski i Węgier. W ubiegłym tygodniu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony napisali w tej sprawie list do szefowej Komisji Europejskiej.

Unijny budżetPAP

Z funduszu odbudowy Polska może otrzymać 34,2 miliarda euro w postaci kredytów (153 miliardy złotych) i 23,1 miliarda euro (103 miliardy złotych) w postaci bezzwrotnych dotacji z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Z tego źródła Polska zyskuje m.in. pieniądze na program "Czyste powietrze". 750 miliardów euro to z kolei fundusz odbudowy, który został uzgodniony na lipcowym szczycie w Brukseli. Porozumienie zakłada, że będzie się na niego składało 390 miliardów w dotacjach i 360 miliardów euro w pożyczkach.

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji.

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałe wiadomości