TVN Warszawa | Śródmieście

Rada Warszawy: nie będzie dodatkowych opłat za przyjmowanie uchodźców z Ukrainy

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/r
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Ukraińcy mogą starać się już o numer PESEL
Ukraińcy mogą starać się już o numer PESELTVN24
wideo 2/6
TVN24Ukraińcy mogą starać się już o numer PESEL

Jednogłośną decyzją Rada Warszawy przyjęła uchwałę zmieniającą zasady wynajmowania lokali miejskich. "Zgodnie z nią goszczenie uchodźców w mieszkaniach z zasobu miasta nie spowoduje dodatkowych opłat. Warszawa udzieli schronienia na swój koszt w mieszkaniach z własnego zasobu" - informuje ratusz.

Przyjęta uchwała zmienia zasady wynajmowania lokali miejskich. Zgodnie ze zmianami miasto będzie miało możliwość udostępniania tzw. pustostanów na czas określony uchodźcom z Ukrainy. Jednocześnie zwalnia lokatorów mieszkań komunalnych od ponoszenia dodatkowych opłat w momencie, gdy przyjmą pod swój dach uchodźców. - Tak jak zapowiadałem, zmieniamy przepisy, żeby nie było żadnych przeciwwskazań do przyjęcia naszych gości z Ukrainy przez najemców miejskich mieszkań. Wprowadziliśmy już niezbędne korekty i uregulowaliśmy te sprawy, a dziś uchwała została przyjęta przez radnych, za co bardzo dziękuję – mówi cytowany w komunikacie na ten temat prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomoc mieszkaniowa dla obywateli Ukrainy

Po wprowadzaniu zmian w uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy, zarząd dzielnicy będzie mógł wyrazić zgodę na udzielanie doraźnej pomocy mieszkaniowej obywatelom Ukrainy, którzy od dnia 24 lutego 2022 roku przybyli na terytorium Polski, uciekając przed wojną. Nawet w sytuacji, gdy najemca nie spełnia warunków dotyczących zadłużenia lub wielkości lokalu albo formy jego najmu.

"Zapraszając gości z Ukrainy pod swój dach należy pamiętać jednak o tym, że oprócz tego, że jest to piękny gest solidarności, może się to również wiązać z pewnymi wydatkami (wyższy rachunek za prąd czy wodę). Czynsz dla takich osób się nie zmieni, ale na opłaty za media miasto nie ma wpływu" - zastrzega w komunikacie ratusz.

– Moglibyśmy nie zwiększać zaliczek na poczet mediów, ale byłoby to wbrew interesom najemców. Za pół roku mogliby dostać duże dopłaty za zużytą przez gości wodę i inne media. Dlatego zaliczki zwiększamy proporcjonalnie do liczby faktycznie zamieszkujących osób już dziś. Pamiętajmy jednak, że koszt ten ma zostać zrekompensowany kwotą 40 złotych na osobę dziennie, których wypłacanie zapowiedział rząd – wyjaśnia z kolei dyrektor Biura Polityki Lokalowej UM Warszawa Marek Goluch.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Stolica udostępni też inne lokale ze swojego zasobu. Będą mogły zostać wyremontowane przez osoby, które się zgłoszą do miasta (wolontariuszy czy prywatne firmy). "Już dziś Warszawa zaprasza wszystkich chętnych do wysłania zgłoszenia na adres mailowy remontydlaUkrainy@um.warszawa.pl" - podaje ratusz.

Opłaty za czynsz nie będą pobierane

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, zmiany te spowodują skutki finansowe w budżecie miasta. "Zakłada się, że jednostki zarządzające lokalami będą pokrywały koszty z tytułu dostarczania mediów (opłaty za czynsz nie będą pobierane). W zależności od liczby przygotowanych lokali będzie to od 500 tys. zł do 2 milionów zł" - napisał miejski Skarbnik. "Dodatkowe wydatki zostaną pokryte z rezerw budżetowych" - dodał.

Uchwała wchodzi w życie w momencie jej ogłoszenia.

WSPIERAMY POLSKĄ AKCJĘ HUMANITARNĄ. POMÓŻ I WPŁAĆ >>>

Radny: uchwała daje dwie możliwości

- Ta uchwała daje dwie możliwości. Możliwość dawania dla uchodźców z Ukrainy przez różnego typu ośrodki miejskie pustostanów oraz to, że mieszkańcy domów komunalnych nie będą mieli doliczanych dodatkowych opłat za to, że przyjmują Ukraińców do siebie - skomentował wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz. 

Autor:katke/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości