Targi Książki w Warszawie 2022. Wśród gości Adam Bodnar, Tomasz Raczek i Justyna Suchecka

Źródło:
tvnwarszawa.pl/targiksiazkiwarszawa.pl
Ruszyły Targi Książki
Ruszyły Targi KsiążkiTVN24
wideo 2/4
Ruszyły Targi KsiążkiTVN24

Do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki i na Plac Defilad wracają Targi Książki. W tym roku honorowym gościem imprezy jest Norwegia. Organizatorzy zadbali, by wśród towarzyszących Targom imprez każdy miłośnik literatury znalazł coś dla siebie.

Targi Książki powracają do stołecznego Pałacu Kultury i Nauki i na Plac Defilad. Impreza odbywać się będzie w dniach od 26 do 29 maja. W wydarzeniu weźmie udział ponad 500 wystawców z 13 krajów - między innymi z Francji, Hiszpanii czy też Armenii. Podczas targów swoje książki zaprezentuje aż 30 autorów z Norwegii, która jest gościem honorowym tegorocznej odsłony wydarzenia.

"Marzenie jest w nas" - Norwegia gościem honorowym Targów Książki w Warszawie

Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie uczestnicy będą mogli bliżej poznać norweską literaturę. Wśród zaproszonych autorów znajdą się między innymi Jørn Lier Horst, Thomas Enger czy Klara Hveberg. Hasło "Marzenie jest w nas", które jest mottem występujących na imprezie norweskich pisarzy, zostało zaczerpnięte z jednego z tekstów norweskiego poety Olafa H. Hauge’a.

W ramach przybliżania uczestnikom norweskiej kultury organizatorzy zaplanowali aż 50 wydarzeń. Wśród nich znajdują się bloki tematyczne skierowane do dzieci: "Czas dla dzieci", "Czas dla młodego czytelnika", bloki skupiające się na ochronie klimatu i na społeczeństwie: "Czas dla planety", "Między nami" oraz panele psychologiczne, takie jak "Człowiek i jego tajemnice" i "Czas na kryminał". Organizatorzy chcą, by poza norweską historią i kulturą podczas Targów zostały ich uczestnikom przybliżone sylwetki norweskich noblistów. Dodatkowo co godzinę na stanowisku norweskim będzie organizowany błyskawiczny kurs językowy "Nauka norweskiego w 15 minut!".

Solidarni z Ukrainą

Fundacja Historia i Kultura, która jest organizatorem Targów Książki w Warszawie, zaprosiła do udziału w imprezie autorów książek i wydawców z Ukrainy. Gościom zostało zaoferowane darmowe stanowisko. Liczbę związanych z Ukrainą spotkań ma podkreślić solidarność z krajem, który od 24 lutego broni się przed zbrodniczą wojną wywołaną przez Władimira Putina. Na ukraińskim stanowisku będzie można zapoznać się z pozycjami oferowanymi przez 35 wydawnictw. Uczestnicy będą mogli również spotkać się z cenionymi ukraińskimi autorami, między innymi z Oksaną Zabużko czy też Kateryną Kałytko. Transport książek z Ukrainy został zorganizowany we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki i ambasadą Ukrainy w Polsce. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę organizatory wykluczyli z tegorocznej edycji imprezy obecną podczas ostatnich odsłon Rosję.

Spotkania, festiwale, warsztaty

Uczestnicy Targów Książki w trakcie trwania imprezy będą mieli możliwość wzięcia udziału w wielu tematycznych wydarzeniach. Równolegle z Targami odbywać się będą trzy festiwale. Fani literatury kryminalnej - podczas festiwalu "Kryminalna Warszawa" - będą mogli spotkać i poznać bliżej najbardziej poczytnych polskich autorów tego gatunku, takich jak Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda czy Remigiusz Mróz.

Coś dla siebie na Targach znajdą również miłośnicy komiksu, dla których osobna przestrzeń została wygospodarowana w ramach festiwalu "Komiksowa Warszawa". Uczestnicy będą mogli liczyć na rysunkowe dedykacje od swoich ulubionych autorów. Organizatorzy zapraszają również do udziału w weekendowym Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki”. Będzie można na nim spotkać między innymi Grzegorza Kasdepke.

Podczas Targów odbędą się także spotkania z finalistami i laureatami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Organizatorzy przygotowali również coś dla osób, które bezpośrednio związane są z branżą wydawniczą. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach tematycznych, które będą poświęcone między innymi czytelnictwu, tłumaczeniu czy sytuacji wydawniczej w zaatakowanej Ukrainie.

Targi książki w Warszawie 2022. Wśród gości Adam Bodnar, Tomasz Raczek i Justyna Suchecka

W trakcie trwania Targów Książki uczestnicy tradycyjnie otrzymają okazję, by spotkać się i porozmawiać z wieloma autorami. Wśród obecnych na tegorocznej odsłonie imprezy gości pojawią się między innymi Tomasz Raczek, Katarzyna Boni czy też były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który wraz z Bartoszem Bartosikiem będzie podpisywał książkę "Nigdy nie odpuszczę".

29 maja o godzinie 14:00 będzie można spotkać się ze związaną z TVN24 dziennikarką Justyną Suchecką, która promować będzie swoją najnowszą książkę "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze". Autorka stworzyła swoisty przewodnik, który pokazuje między innymi, jak radzić sobie z kryzysami i stresem i gdzie szukać pomocy. O swojej najnowszej książce Justyna Suchecka opowiadała w programie "Dzień Dobry TVN".

Targi Książki potrwają od 26 do 29 maja. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Dni otwarcia Targów Książki:

26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00 27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00 28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00 29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy można znaleźć na stronie targiksiazkiwarszawa.pl.

Autorka/Autor:kkow//az

Źródło: tvnwarszawa.pl/targiksiazkiwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl