TVN Warszawa | Śródmieście

Targi Książki w Warszawie 2022. Wśród gości Adam Bodnar, Tomasz Raczek i Justyna Suchecka

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
kkow//az
Źródło:
tvnwarszawa.pl/targiksiazkiwarszawa.pl
Ruszyły Targi Książki
Ruszyły Targi KsiążkiTVN24
wideo 2/4
TVN24Ruszyły Targi Książki

Do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki i na Plac Defilad wracają Targi Książki. W tym roku honorowym gościem imprezy jest Norwegia. Organizatorzy zadbali, by wśród towarzyszących Targom imprez każdy miłośnik literatury znalazł coś dla siebie.

Targi Książki powracają do stołecznego Pałacu Kultury i Nauki i na Plac Defilad. Impreza odbywać się będzie w dniach od 26 do 29 maja. W wydarzeniu weźmie udział ponad 500 wystawców z 13 krajów - między innymi z Francji, Hiszpanii czy też Armenii. Podczas targów swoje książki zaprezentuje aż 30 autorów z Norwegii, która jest gościem honorowym tegorocznej odsłony wydarzenia.

"Marzenie jest w nas" - Norwegia gościem honorowym Targów Książki w Warszawie

Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie uczestnicy będą mogli bliżej poznać norweską literaturę. Wśród zaproszonych autorów znajdą się między innymi Jørn Lier Horst, Thomas Enger czy Klara Hveberg. Hasło "Marzenie jest w nas", które jest mottem występujących na imprezie norweskich pisarzy, zostało zaczerpnięte z jednego z tekstów norweskiego poety Olafa H. Hauge’a.

W ramach przybliżania uczestnikom norweskiej kultury organizatorzy zaplanowali aż 50 wydarzeń. Wśród nich znajdują się bloki tematyczne skierowane do dzieci: "Czas dla dzieci", "Czas dla młodego czytelnika", bloki skupiające się na ochronie klimatu i na społeczeństwie: "Czas dla planety", "Między nami" oraz panele psychologiczne, takie jak "Człowiek i jego tajemnice" i "Czas na kryminał". Organizatorzy chcą, by poza norweską historią i kulturą podczas Targów zostały ich uczestnikom przybliżone sylwetki norweskich noblistów. Dodatkowo co godzinę na stanowisku norweskim będzie organizowany błyskawiczny kurs językowy "Nauka norweskiego w 15 minut!".

Solidarni z Ukrainą

Fundacja Historia i Kultura, która jest organizatorem Targów Książki w Warszawie, zaprosiła do udziału w imprezie autorów książek i wydawców z Ukrainy. Gościom zostało zaoferowane darmowe stanowisko. Liczbę związanych z Ukrainą spotkań ma podkreślić solidarność z krajem, który od 24 lutego broni się przed zbrodniczą wojną wywołaną przez Władimira Putina. Na ukraińskim stanowisku będzie można zapoznać się z pozycjami oferowanymi przez 35 wydawnictw. Uczestnicy będą mogli również spotkać się z cenionymi ukraińskimi autorami, między innymi z Oksaną Zabużko czy też Kateryną Kałytko. Transport książek z Ukrainy został zorganizowany we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki i ambasadą Ukrainy w Polsce. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę organizatory wykluczyli z tegorocznej edycji imprezy obecną podczas ostatnich odsłon Rosję.

Spotkania, festiwale, warsztaty

Uczestnicy Targów Książki w trakcie trwania imprezy będą mieli możliwość wzięcia udziału w wielu tematycznych wydarzeniach. Równolegle z Targami odbywać się będą trzy festiwale. Fani literatury kryminalnej - podczas festiwalu "Kryminalna Warszawa" - będą mogli spotkać i poznać bliżej najbardziej poczytnych polskich autorów tego gatunku, takich jak Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda czy Remigiusz Mróz.

Coś dla siebie na Targach znajdą również miłośnicy komiksu, dla których osobna przestrzeń została wygospodarowana w ramach festiwalu "Komiksowa Warszawa". Uczestnicy będą mogli liczyć na rysunkowe dedykacje od swoich ulubionych autorów. Organizatorzy zapraszają również do udziału w weekendowym Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki”. Będzie można na nim spotkać między innymi Grzegorza Kasdepke.

Podczas Targów odbędą się także spotkania z finalistami i laureatami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Organizatorzy przygotowali również coś dla osób, które bezpośrednio związane są z branżą wydawniczą. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach tematycznych, które będą poświęcone między innymi czytelnictwu, tłumaczeniu czy sytuacji wydawniczej w zaatakowanej Ukrainie.

Targi książki w Warszawie 2022. Wśród gości Adam Bodnar, Tomasz Raczek i Justyna Suchecka

W trakcie trwania Targów Książki uczestnicy tradycyjnie otrzymają okazję, by spotkać się i porozmawiać z wieloma autorami. Wśród obecnych na tegorocznej odsłonie imprezy gości pojawią się między innymi Tomasz Raczek, Katarzyna Boni czy też były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który wraz z Bartoszem Bartosikiem będzie podpisywał książkę "Nigdy nie odpuszczę".

29 maja o godzinie 14:00 będzie można spotkać się ze związaną z TVN24 dziennikarką Justyną Suchecką, która promować będzie swoją najnowszą książkę "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze". Autorka stworzyła swoisty przewodnik, który pokazuje między innymi, jak radzić sobie z kryzysami i stresem i gdzie szukać pomocy. O swojej najnowszej książce Justyna Suchecka opowiadała w programie "Dzień Dobry TVN".

Targi Książki potrwają od 26 do 29 maja. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Dni otwarcia Targów Książki:

26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00 27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00 28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00 29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy można znaleźć na stronie targiksiazkiwarszawa.pl.

Autor:kkow//az

Źródło: tvnwarszawa.pl/targiksiazkiwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości