Normy przekroczone, smog w Warszawie. Alert pomarańczowy i zakazy

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku TVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku

We wtorek ratusz wydał komunikat, w którym alarmuje o złym stanie powietrza. Wprowadzono alert pomarańczowy i zakazy.

Od rana wskaźniki stacji pomiarowych w stolicy świecą na pomarańczowo lub czerwono, co oznacza, że przekroczono normy jakości powietrza.

"W dniu 23 lutego 2021 r. na obszarze całego województwa mazowieckiego, w tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 µg/m3)" - zakomunikował we wtorek rano urząd miasta.

Apel i zakazy

Wydał również zalecenia, by unikać przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń oraz zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz. Jak podkreślił ratusz, zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

"Apelujemy o: pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe, informowanie straży miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów, ograniczenie korzystania z transportu" - czytamy w komunikacie.

Miasto podkreśliło również, że obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, zakaz rozpalania grilli i ognisk oraz zakaz używania dmuchaw do liści.

Alert pomarańczowy obowiązuje na terenie całego Mazowszatvnwarszawa.pl

Smog

Jak zaznaczyło tvnmeteo.pl, we wtorek wiele polskich miast spowił smog. W niektórych sytuację określa się nawet jako fatalną. Najgorzej rano było w Grudziądzu, gdzie stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę nawet sześciokrotnie. Portal przypomina też o tym, kiedy mowa o dobrej jakości powietrzu - gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl