Maraton Warszawski: zwycięstwo Etiopczyka, Kenijka pobiła rekord

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/ran
Źródło:
PAP
Zawodników dopingują widzowie zebrani w Alejach UjazdowskichArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Maraton Warszawski. Tysiące biegaczy na ulicach miasta

Trasę 41. PZU Maratonu Warszawskiego najszybciej pokonał Etiopczyk Dadi Yami Gemeda z czasem 2:11:39. Pierwszą kobietą na mecie była zaś Kenijka Rebecca Jepchirchir. Wśród Polaków najlepszy okazał się Dariusz Nożyński, który uzyskał czas 2:24.52 i była medalistka mistrzostw Europy w wioślarstwie Joanna Dorociak.

W niedzielnym biegu dominowali zawodnicy z Afryki, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Gemeda wyprzedził rodaków – walczącego z nim do końca o zwycięstwo Chalachewa Asmamawa Tiruneha (2:11.54) oraz Endale Abenjeha Belachewa (2:15.10).

Największe powody do radości miała jednak Jepchirchir. Ponieważ straciła nie więcej niż 18 minut do najszybszego mężczyzny, to jej przypadła w udziale nagroda główna – czerwony Fiat Tipo. Ponadto ustanowiła rekord życiowy i Maratonu Warszawskiego - 2:29.04.

>>>TAK RELACJONOWALIŚMY BIEG I UTRUDNIENIA<<<

Najlepsi Polacy

Początkowo kroku biegaczom z Afryki próbował dotrzymywać mistrz kraju w półmaratonie i olimpijczyk z Rio de Janeiro Artur Kozłowski, ale na półmetku miał już blisko cztery minuty straty. Później wyraźnie zwolnił, dobiegł do mety, ale już w znacznie niższym tempie.

W tej sytuacji najlepszym Polakiem okazał się dwukrotny zwycięzca biegu Wings for Life Dariusz Nożyński, który uzyskał czas 2:24.52. Po minięciu linii mety eksplodował radością.

- To euforia biegacza. Tym większa, że po raz pierwszy złamałem dwie godziny i 25 minut, a ponadto byłem najlepszym Polakiem. Gdy koło 30. kilometra minąłem Artura Kozłowskiego, dodało mi to niezwykłego poweru. Później, na 40. miałem wątpliwości, czy to się uda, ale zakończyło się szczęśliwie. Wygrywałem Wings for Life w Poznaniu i na Florydzie, ale ten dzisiejszy czas to chyba największy sukces w mojej amatorskiej karierze – powiedział.

Najlepszą Polką była medalistka mistrzostw Europy w wioślarstwie Joanna Dorociak. W swoim pierwszym starcie na królewskim dystansie udało jej się uzyskać czas poniżej trzech godzin. Dało jej to szóste miejsce wśród kobiet.

Pięć tysięcy osób na starcie

Pierwszy maraton w stolicy Polski (wówczas pod nazwą Maraton Pokoju) odbył się 30 września 1979 roku. Spod Stadionu X-lecia (dziś Narodowy) na trasę ruszyło ponad dwa tysiące osób, a metę na ceglanej bieżni osiągnęło 1861.

W tym roku wystartowało blisko pięć tysięcy osób. Start zlokalizowano na ulicy Konwiktorskiej, a metę na Wybrzeżu Gdańskim, w okolicy Parku Fontann. Uczestnicy biegli między innymi przez Ogród Zoologiczny i Łazienki. W towarzyszącym maratonowi biegu na 5 km najlepsi byli Aleksander Dragan (14.38) i Ewa Jagielska (16.42).

Źródło: PAP

Autor:mp/ran