Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Dziś Orszak Trzech Króli. "Wprowadziliśmy dużo nowych elementów"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP
Idea Orszaku Trzech KróliTVN 24
wideo 2/3
Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli przejdzie w poniedziałek ulicami Śródmieścia. W tym roku weźmie w nim udział para prezydencka.

- Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza granicami naszego kraju. Hasłem - Cuda, cuda ogłaszają chcemy przypomnieć idee wspólnego kolędowania, która przyświecała orszakowi od samego początku. Mamy niedosyt kolęd i mam nadzieję, że 6 stycznia Polska stanie się jeszcze bardziej rozkolędowana - zapowiedziała Jolanta Stachacz, rzecznik prasowy Fundacji Orszak Trzech Króli.

Trasa i atrakcje

W Warszawie tradycyjnie orszak wyruszy z placu Zamkowego, następnie przejdzie przez Krakowskie Przedmieście oraz Królewską i dotrze do placu Piłsudskiego. O godzinie 12 kardynał Kazimierz Nycz przeprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której zostanie przeczytany fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Przed Królewskim Orszakiem około godziny 11.45 w drogę do Betlejem wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i w eskorcie Rzymian.

- Trasa jest niezmienna, natomiast w tym roku wprowadziliśmy dużo nowych elementów. Stworzyliśmy postacie kolędników, którzy będą towarzyszyć gwiazdorowi i chorążemu idącym na czele orszaku. Ponadto, pojawią się nowe pojazdy, w tym ogromna łódź króla azjatyckiego i wielka warownia króla europejskiego. Z kolei król afrykański pojedzie na wielbłądzie - opowiadała Barbara Trzeciak, koordynatorka Orszaku Trzech Króli.

Orszak główny wyruszy w drogę do stajenki o 12.15. Na jego czele pójdzie Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Będą mu towarzyszyły najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą kardynał Nycz i osoby niepełnosprawne.

W drodze do stajenki królowie miną sceny: dwór Heroda, na Królewskiej walkę dobra ze złem, bramę anielską przy wejściu na plac Piłsudskiego. Na scenie głównej odbędzie się powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech Króli.

Zbiórka charytatywna

W orszaku udział weźmie para prezydencka - Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda dołączą do orszaku na Krakowskim Przedmieściu.

Paweł Lipnicki, aktor który wcieli się w rolę króla europejskiego zaznaczył, że ideą orszaku jest nie tylko wspólne śpiewanie kolęd.

- Łączy wszystkich. To nie jest wydarzenie o charakterze tylko religijnym. Orszak jest dla tych, którzy mają dzieci, i tych którzy ich nie posiadają. To wydarzenie dla wszystkich, którzy lubią śpiewać kolędy - mówił aktor. 

W czasie orszaku w 56 miejscowościach odbędzie się zbiórka publiczna pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Każdy będzie miał możliwość zgłoszenia podmiotu organizującego wyjazdy wakacyjne i ubiegania się o dofinansowanie.

Orszak Trzech Króli w Warszawie Open Street Maps

Utrudnienia w ruchu

Od godziny 11.30 do 13 wyłączona z ruchu kołowego będzie Królewska na odcinku od placu Piłsudskiego do Krakowskiego Przedmieścia, a także plac Piłsudskiego na odcinku od Królewskiej do Ossolińskich. Jadący Królewską będą mogli dojechać tylko do Pasażu Niżyńskiego, natomiast z Wierzbowej będzie można pojechać do Focha.

Zamknięte dla samochodów będą też Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat na odcinku od Miodowej do Ronda de Gaulle’a. 6 stycznia nie będzie można zaparkować pojazdów przy Królewskiej (od placu Piłsudskiego do Krakowskiego Przedmieścia) oraz przy Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Na zmiany muszą przygotować się pasażerowie komunikacji miejskiej

Jak podaje ratusz, autobusy linii 107 (tylko w kierunku Kierbedzia) i 111 (w kierunku Gocław) będą kursowały ul. Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi. Linia 111 (w kierunku Esperanto) będzie jeździła Królewską i Marszałkowską do placu Bankowego i dalej swoją trasą. Linie: 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 w kierunku krańców Wilanów, Szczęśliwice, Natolin Płn., Pl. Trzech Krzyży, Spartańska, Lotnisko Chopina, PKP Ursus zjadą ul. Kapucyńską w aleję "Solidarności" i dalej z placu Bankowego pojadą Marszałkowską. Autobusy linii 128 i 175 w kierunku krańca Pl. Piłsudskiego pojadą ulicami Marszałkowska - Senatorska - Wierzbowa. Linia 222 w kierunku krańca Bielańska będzie kursowała ulicami Królewską i Marszałkowską. Natomiast pozostałe linie w kierunku Chomiczówka, Konwiktorska, Nowodwory będą kursowały Marszałkowską i Senatorską. 

Orszak na Targówku

Pochód ulicami Śródmieścia to nie jedyne tego typu wydarzenie, które odbędzie się 6 stycznia w Warszawie. Drugi przejdzie przez Targówek.

Wyruszy ze skrzyżowania Wysockiego i Bartniczej. Trasa będzie prowadziła od Wysockiego do Matki Teresy z Kalkuty. Następnie procesja zawróci i wróci do skrzyżowania z Bartniczą. Kierowcy, którzy planują podróż, muszą się liczyć z zamykaniem ruchu przez policję, niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi.

"Autobusy linii 114 pojadą ul. Łojewską, Łabiszyńską i Trasą Toruńską. Autobusy linii 176 z ul. Marywilskiej pojadą trasą: Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska. Linia 204 pojedzie prosto ul. Rembielińską do ul. Matki Teresy z Kalkuty. Autobusy linii 145 i 156 pojadą ul. Chodecką, Łojewską i Łabiszyńską" - podaje urząd miasta.

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP

Autor:dg/ran

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl