Śródmieście

Śródmieście

Przed laty nosił imię Józefa Stalina. Teraz jeden z warszawskich radnych chce mu znaleźć nowego patrona i proponuje: PKiN mógłby nosić imię Roberta Schumana - ojca zjednoczonej Europy.

Po obfitych opadach deszczu straż pożarna odebrała już kilkaset złoszeń od mieszkańców Warszawy i okolic z prośbą o pomoc. - Interwencje realizujemy na bieżąco. Co chwilę dostajemy kolejne - informuje Albert Stempień z biura prasowego straży pożarnej.

Około 60 osób wzięło we wtorek po południu udział w nietypowych obchodach imienin Hanny Gronkiewicz-Waltz. Protestowali przed stołecznym ratuszem m.in. przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej, prywatyzacji SPEC i polityce mieszkaniowej władz Warszawy.

Twórcy mapy Google sprawili Warszawie kolejnego psikusa. Tym razem ich "ofiarą" padło centrum handlowe - nazwa kina znajdującego się w Arkadii została podpisana cyrylicą. To nie pierwsze zapożyczenie od naszych wschodnich sąsiadów - przed dwoma miesiącami media obiegła informacja o przemianowanej na rosyjski Trasie Łazienkowskiej.

W niewielkim biurowcu o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych powstanie najważniejszy na Mazowszu ośrodek badawczy zajmujący się transferem technologii i zarządzaniem innowacjami. Politechnika Warszawska dostanie na ten cel prawie 60 mln zł unijnej dotacji.

We wtorek młodzi socjaliści i organizacje lokatorskie będą obchodzili imieniny Hanny Gronkiewicz-Waltz. Urzędująca prezydent miasta nie ma się co spodziewać prezentów. Akcja jest protestem przeciwko podwyżkom w Warszawie.

Podwyższający się poziom wody Wiśle uniemożliwa kursowanie promów. W samej stolicy zagrożenia powodziowego nie ma, ale fala wezbraniowa przemieszcza się po mazowieckim odcinku rzeki.

Reklama-gigant, która zadomowiła się na dobre u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej miała zniknąć w ostatni weekend. - Nie zrobiliśmy tego ze względu na warunki pogodowe - tłumaczy Michał Kłos, z firmy odpowiedzialnej za jej ustawienie. I obiecuje, że demontaż rozpocznie się najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.

50–letni mężczyzna włamał się do jednego z barów kawowych w centrum miasta. Kiedy został zatrzymany, policjantom chciał wmówić, że w barze zamknęli go pracownicy lokalu. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.

Niewielkie gejzery, które wybiły spod asfaltu niemal na cały weekend zablokowały Karową. Do poniedziałku ulicę udało się załatać i jest już przejezdna. Na razie nie wygląda jednak najlepiej.

Nadmierna prędkość i łyse ogumienie były przyczyną kolizj do której doszło w poniedziałek ok. 6.00 w al. Armii Ludowej. - Na chwilę wstrzymany był ruch w stronę pomnika Lotnika- relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Brakuje pieniędzy na renowację świecącego napisu "Polonia", który zdobił kiedyś wejście do budynku klubowego. Później uszkodzony trafił do magazynu i wielu o nim zapomniało. Teraz, dzięki inicjatywie jednego z kibiców Czarnych Koszul, jest już u specjalistów od renowacji. Trwa zbiórka datków na jego naprawę.

"Z dniem dzisiejszym zaczyna się przesiedlenie Żydów z Warszawy. Wiadomo wam przecież, że jest tu zbyt wielu Żydów" - tak 22 lipca 1942 roku zakomunikował SS-Sturmbannfurer Hermann Hofle. "Przesiedlenie" oznaczało podróż do Treblinki, na śmierć. Dziś można będzie uczcić pamięć pomordowanych warszawiaków - przypomina "Gazeta Stołeczna".

Władze miasta chcą w czasie Euro 2012 upchnąć nawet 120 tysięcy kibiców na placu Defilad. Problem w tym, że właśnie wtedy przed Pałacem Kultury i Nauki budowniczowie II linii metra chcą wykopać wielką dziurę. - Lepiej, żeby jej tam nie było - przyznają urzędnicy.

Zakład Oczyszczania Miasta postanowił tym razem dogodzić rowerzystom. W Al. Ujazdowskich na odcinku od pl. Trzech Krzyży aż do Łazienek na Warszawiaków czeka 35 nowych stojaków rowerowych.