Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Zamkną szkołę, bo wykryli w wodzie bakterię

Warszawa | Rembertów

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
archiwumZajęcia dla uczniów będą organizowane poza szkołą

Przynajmniej do piątku dzieci z szkoły podstawowej numer 217 w Rembertowie będą miały zajęcia poza budynkiem. Wszystko przez wykrytą w wodzie bakterię.

Badania sanepidu wykazały, że w szkolnych rurach jest bakteria Pseudomonas Aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej. Najpierw zamknięta została stołówka, teraz tymczasowo trzeba przenieść zajęcia poza szkołę.

Zamknięta stołówka, ograniczony dostęp do wody

- Zawsze przez rozpoczęciem roku szkolnego zlecam badanie wody i to tegoroczne nie wykazało żadnych problemów. W październiku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaproponowało dodatkowe badanie, ja z tej propozycji skorzystałam i wtedy okazało się, że bakteria bytuje w jednym miejscu - mówi dyrektorka szkoły nr 217 Halina Sawicka.

Szkoła otrzymała pierwszy wynik w czwartek. - Badanie wykazało, że bakteria znajduje się w źródełku. W piątek powtórzyliśmy badanie. Wyniki przyszły w poniedziałek po południu i bakterii w źródełku już nie było, za to miały znajdować się w jednym z kranów - relacjonuje dyrektorka.

I zwraca uwagę, że to bakteria, którą bardzo łatwo przenieść choćby na rękach. - Albo w czasie spuszczenia wody. Zazwyczaj pojawia się w obiegach zamkniętych, w samolotach czy pojemnikach - mówi.

W poniedziałek zamknięta została szkolna stołówka. Ograniczony też został, poza sanitariatami, dostęp do wody w szkole. - Od poniedziałku nie używamy wody z kranów, tylko z baniaków. Wody nie można używać do picia i mycia rąk, można jedynie korzystać z WC - zaznacza Sawicka.

Zamknięta od czwartku

Dzieci do szkoły jeszcze chodzą, ale od czwartku budynek będzie zamknięty. - Razem z sanepidem ustaliliśmy procedury zachowania i dla bezpieczeństwa, po to, żeby wszyscy byli spokojni, na 48 godzin trzeba zamknąć szkołę. Będziemy robić chlorowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej - wyjaśnia dyrektorka. - W tym czasie uczniowie będą mieli zajęcia w innej formie poza budynkiem - dodaje.

W piątek, po czyszczeniu instalacji, sanepid znowu pobierze próbki do badań. Wyniki pokażą, czy woda została prawidłowo oczyszczona i dzieci mogą wrócić do szkoły.

W lipcu na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy problemy z wodą w gminie Nasielsk:

Mieszkańcy Nasielska pobierają wodę z cysterny
Mieszkańcy Nasielska pobierają wodę z cysterny
Skażona woda w Nasielsku
Skażona woda w Nasielsku
Skażona woda w Nasielsku
Skażona woda w Nasielsku

Źródło: tvnwarszawa.pl

mp/r