TVN Warszawa | Praga Południe

Zmarła 37-letnia pielęgniarka . "Po zakażeniu koronawirusem"

TVN Warszawa | Praga Południe

Autor:
katke,
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pielęgniarka ze Szpitala Grochowskiego zmarła po zakażeniu koronawirusemTVN24
wideo 2/5
TVN24Pielęgniarka ze Szpitala Grochowskiego zmarła po zakażeniu koronawirusem

37-letnia pielęgniarka ze Szpitala Grochowskiego zmarła po zakażeniu koronawirusem - poinformował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

"Zmarła kolejna pielęgniarka (...) pracowała w Szpitalu Grochowskim sp. z o.o. w Warszawie. Zmarła 2 grudnia 2020 roku w wieku 37 lat po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2" - czytamy na Facebooku OZZPiP.

Zarząd krajowy związku złożył rodzinie i bliskim kondolencje.

"Warunki pracy okupujemy zdrowiem i życiem"

Jak przekazała reporterka TVN24 Agata Zamęcka, pani Bogumiła jest najmłodszą pielęgniarką, która zmarła w czasie pandemii. – Pracowała na pierwszej linii frontu, czyli na izbie przyjęć Szpitala Grochowskiego – mówiła Zamęcka.

O trudnych warunkach pracy pielęgniarek reporterka rozmawiała z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyną Ptok. - W tej chwili ryzyko jest bardzo wysokie, dlatego że pracujemy w zmniejszonych obsadach pielęgniarskich. Ciężkie warunki pracy okupujemy swoim zdrowiem i życiem – mówiła Krystyna Ptok.

Jak tłumaczyła, pielęgniarki są wyczerpane fizycznie i psychicznie, co zwiększa ryzyko zakażenia. Zwiększa również obawy przed przyjściem do pracy. - Często wykonujemy obowiązki za dwie osoby. Gdyby była w pracy kolejna, to można te zadania rozłożyć. Obawa jest, że zakazimy siebie albo przeniesiemy zakażenie do domu - dodała Ptok.

Związek zawodowy: zmarło już ponad 20 pielęgniarek

Jak ustaliła Agata Zamęcka, na ten moment koronawirusem jest zakażonych ponad 5300 pielęgniarek. – Większość z nich jest powyżej 54. roku życia, czyli grupy, która jest najbardziej dotknięta ewentualnymi konsekwencjami z powodu zakażenia – podkreśliła reporterka TVN24.

Jak podał OZZPiP, pani Bogusława to 17. pielęgniarka, która zmarła z powodu zakażenia od początku listopada. Od wybuchu pandemii zmarło już ponad 20 pielęgniarek. Związek publikuje informacje i kondolencje po śmierci pielęgniarek z całej Polski.

Wśród ostatnich zmarłych są: 59-letnia pielęgniarka, która pracowała w Jeleniej Górze, 55-latka ze szpitala w Żarach czy 57-latka z Braniewa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Najwięcej przypadków na Mazowszu

W środę 2 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 1626 z nich odnotowano na Mazowszu. To najwięcej zachorowań potwierdzonych jednej doby w porównaniu do pozostałych województw.

Resort zdrowia przekazał też, że zmarło 609 zakażonych osób. Podano, że z powodu COVID-19 zmarło 89 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 520 osób.

Do tej pory najwięcej zakażeń odnotowano w Polsce 7 listopada. Jednej doby przybyło ich wówczas 27 875.

Autor:katke, dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości