TVN Warszawa | Praga Południe

"Kąpiąca się" zniknęła z Parku Skaryszewskiego. Co się z nią stało?

TVN Warszawa | Praga Południe

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rzeźba "Kąpiącej się" zniknęła z Parku Skaryszewskiego
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRzeźba "Kąpiącej się" zniknęła z Parku Skaryszewskiego

Naszą czytelniczkę zaniepokoiło zniknięcie rzeźby z Parku Skaryszewskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej uspokaja: chodzi o drobne poprawki konserwatorskie.

Do naszej redakcji zwróciła się do zaniepokojona czytelniczka, która poinformowała, że z Parku Skaryszewskiej zniknęła rzeźba "Kąpiącej się". Do wiadomości dołączyła zdjęcie przedstawiające pusty cokół.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zarząd Zieleni Miejskiej: rzeźba została zabrana do pracowni konserwatorskiej

O powód zniknięcia rzeźby zapytaliśmy stołeczny Zarząd Zieleni Miejskiej. Rzeczniczka Karolina Kwiecień-Łukaszewska uspokoiła, że jest ono spowodowane pracami konserwatorskimi. - Jesienią, po zatwierdzeniu programu prac konserwatorskich i uzyskaniu pozwolenia od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, rzeźba została zabrana do pracowni konserwatorskiej w celu naniesienia drobnych poprawek. W ramach gwarancji nałożona zostanie między innymi cienka warstwa wosku bostońskiego, który zabezpieczy rzeźbę przed wpływem oddziałujących na nią warunków atmosferycznych - wyjaśniła Kwiecień-Łukaszewska.

Zapowiedziała też, że do końca kwietnia "Kąpiąca się" powinna wrócić na swoje miejsce. - Prace, które obecnie prowadzimy, wynikają bezpośrednio z umowy gwarancyjnej na konserwację rzeźby, a zatem są bezkosztowe - dodała rzeczniczka.

Przypomnijmy: mierzącą 178 centymetrów rzeźbę o wadze prawie 500 kilometrów na co dzień podziwiać można w pobliżu południowego brzegu Stawu Łabędziego. Jak podaje Wikipedia, odlew z brązu został wykonany na podstawie gipsowego odlewu, wystawionego w listopadzie 1928 roku w Salonie Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Posąg otrzymał wówczas nagrodę miasta stołecznego Warszawy. Oficjalnie odsłonięty został jednak rok później, 28 września 1929 roku.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości