Kazimierz Górski zostanie patronem Stadionu Narodowego

Autor:
katke/r
Źródło:
PAP, "Gazeta Stołeczna"
Pomnik Kazimierza Górskiego przed Stadionem Narodowym
Pomnik Kazimierza Górskiego przed Stadionem Narodowym
TVN24
TVN24Pomnik Kazimierza Górskiego przed Stadionem Narodowym

Legendarny trener polskiej reprezentacji Kazimierz Górski zostanie oficjalnym patronem Stadionu Narodowego. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w niedzielę, podczas Święta Piłki Nożnej.

"W 2014 roku przed stadionem pojawił się pomnik, który przypomina wchodzącym na PGE Narodowy o niesłychanej historii Kazimierza Górskiego. Z kolei w tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin trenera. Dlatego też wspólnie ze sponsorem tytularnym areny PGE Polską Grupą Energetyczną postanowiliśmy na stałe połączyć stadion z legendą polskiej piłki nożnej. Upamiętniając w ten sposób Kazimierza Górskiego podejmujemy wyzwanie popularyzowania etosu, który reprezentował zarówno na boisku, jak i w życiu prywatnym" - powiedział prezes zarządu operatora Stadionu Narodowego Włodzimierz Dola, cytowany w komunikacie.

Kazimierz Górski patronem

Co to oznacza w praktyce? Do oficjalnej nazwy "PGE Narodowy" zostanie dodane nazwisko Kazimierza Górskiego. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", umowa sponsorska państwowym koncernem energetycznym została podpisana w 2015 roku. PGE płaciła 40 milionów złotych za używanie nazwy stadionu w oficjalnych komunikatach. Umowa wygasła wprawdzie początkiem 2021 roku, ale wówczas działał tam jeszcze tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19. Aneks zakładał przedłużenie na okres działania szpitala, czyli do maja 2021.

10 października ma odbyć się konferencja zarządów PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz operatora stadionu. Wtedy okaże się, czy PGE przedłuży umowę z rządową spółką PL.2012+, która zarządza obiektem. Również w niedzielę w meczu pokazowym wystąpią reprezentacje kadrowiczów Jerzego Engela oraz przedstawicieli parlamentu. Jak podają organizatorzy, w dniu piłkarskiego święta na gości będą czekały sportowe atrakcje w strefach zorganizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, PGE Polską Grupę Energetyczną oraz operatora Stadionu Narodowego. "Dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia wybranych części stadionu. Wszystkie atrakcje w tym dniu będą udostępnione bezpłatnie, ale aby wejść na teren areny, trzeba będzie pobrać darmową wejściówkę" - zaznaczają. Ich dystrybucja rozpocznie się 7 października o godz. 12 na stronie internetowej.

"Trener tysiąclecia"

Urodzony 2 marca 1921 roku we Lwowie Górski właśnie tam rozpoczął przygodę z piłką nożną. W 1952 roku ukończył kurs trenerski w krakowskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, by po zakończeniu kariery zawodniczej zająć się pracą szkoleniową.

Trenerem pierwszej reprezentacji Polski został w 1971 roku. Ze względu na osiągnięcia, nazywany jest "trenerem tysiąclecia". Doprowadził reprezentację do triumfu na igrzyskach olimpijskich 1972 w Monachium oraz do finału igrzysk olimpijskich 1976 w Montrealu, a także zajęcia 3. miejsca na mistrzostwach świata 1974 w Niemczech Zachodnich.

W swojej karierze miał na koncie także prowadzanie klubów w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP, z którymi wywalczył mistrzostwo kraju. W latach 90. zasiadł we władzach PZPN i następnie był jego prezesem.

Autor:katke/r

Źródło: PAP, "Gazeta Stołeczna"

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Belina Brzozowski/PAP, taranchic/Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości