"Poczet władców i władczyń Pragi". Urzędnicy uhonorowali się portretami

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi Instalacja znajduje się w praskim urzędzie

"Poczet władców i władczyń Pragi", "istne targowisko próżności" - nie szczędzili złośliwości aktywiści ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi, opisując inicjatywę władz dzielnicy. Chodzi o portrety, które zawisły na ścianie dzielnicowego urzędu przy Kłopotowskiego. Zdjęcia przedstawiają burmistrzów i wiceburmistrzów Pragi Północ. Galeria jest uaktualniana o wizerunki... tych samych osób.

"Kolejny kuriozalny pomysł na wydawanie publicznych pieniędzy przez praskich włodarzy" - krytykuje Porozumienie dla Pragi. Aktywiści pokazali ścianę w urzędzie przy Kłopotowskiego, na pierwszym piętrze, gdzie swoje pomieszczenia ma zarząd dzielnicy. Powieszono tam fotografie przedstawiające kolejne zarządy dzielnicy, a że niektórzy wiceburmistrzowie przewijali się w różnych konstelacjach, to mają po kilka portretów.

Jak opisali aktywiści, "najczęstszymi bohaterami pod względem liczby użytych zdjęć są wiceburmistrz Kacprzak (w listopadzie ponownie wybrany na wiceburmistrza - red.) i zmarły w ubiegłym roku Dariusz Wolke", czyli - jak przypomnieli - "nominaci Jacka Wachowicza do kolejnych zarządów dzielnicy począwszy od 2014 roku".

Urząd Dzielnicy Praga PółnocTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

"Pseudoprojekty łechtające rozbuchane ego"

Aktywiści nazwali inicjatywę "istnym targowiskiem próżności", które - jak podali - kosztowało prawie 4300 złotych w ramach umowy pod nazwą "Realizacja usługi wykonania systemu wystawienniczego w postaci wielkoformatowego tablo z okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego". "Niby niewiele w skali budżetu dzielnicy, ale co rusz słyszymy z ust włodarzy, że brakuje środków na poważne działania. Na pseudoprojekty łechtające rozbuchane ego jak widać kasa zawsze się znajdzie" - podsumowali.

Zwykli petenci podziwiać podobizn burmistrza i jego zastępców jednak nie mogą. Wejście do tej części budynku jest na kartę, przy bramce jest ochroniarz. Zatem portrety lokalnych "władców" mogą oglądać głównie oni sami, ich podwładni, ewentualnie mieszkańcy, którzy wcześniej się umówią i dostaną zgodę na spotkanie.

Przypomnijmy: w listopadzie Platforma Obywatelska straciła władzę na Pradze Północ. Rada dzielnicy wybrała nowe władze. Burmistrzem został Jacek Jeżewski (PiS). Na jego zastępców wybrano Dariusza Kacprzaka, dotychczasowego wiceburmistrza (Kocham Pragę) oraz Jacka Wachowicza (Kocham Pragę). Galerię zaktualizować.

Burmistrz Pragi Północ Jacek Jeżewski i jego zastępcy: Dariusz Kacprzak oraz Jacek Wachowicz Dzielnica Praga-Północ / twitter.com

Galerie kosztowały 4300 złotych

- Przy każdej zmianie osobowej instalacja jest uaktualniana – tak będzie również w tym przypadku. Niebawem galeria zostanie uzupełniona o zdjęcia: burmistrza dzielnicy Jacka Jeżewskiego oraz jego zastępców: Dariusza Kacprzaka i Jacka Wachowicza - przyznała rzeczniczka urzędu dzielnicy Praga Północ Karolina Jakobsche. I dodała, że to nie jedyna tego typu instalacja w budynku, bo przy Wydziale Obsługi Rady znalazła się galeria przewodniczących rady.

- Pomysł utworzenia instalacji pojawił się po śmierci Dariusza Wolke, który w obecnej kadencji samorządu pełnił funkcję zastępcy burmistrza. Wówczas przy jego gabinecie czasowo zawisło pamiątkowe czarno-białe zdjęcie. Obie instalacje w urzędzie zostały przygotowane za niespełna 4300 złotych - wyjaśniła rzeczniczka. - Warto pokreślić także fakt, że podobne galerie nie są rzadkością w instytucjach publicznych. Podobna instalacja znajduje się na przykład w Pałacu Kultury i Nauki i przedstawia wizerunki prezydentów Warszawy oraz przewodniczących Rady miasta stołecznego Warszawy - podsumowała.

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi

Pozostałe wiadomości