Przebudują skrzyżowanie na Pradze. Zyskać mają kierowcy i piesi

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ZDMObjazd zamkniętego odcinka ulicy Szwedzkiej

Przebudowa skrzyżowania alei "Solidarności" ze Szwedzką rusza lada moment. Powstanie nowe przejście dla pieszych i przejazdy dla rowerów. - Piesi nie będą już musieli nadkładać drogi, rowerzyści zyskają połączenie aż do granicy z Ząbkami - zapowiadają drogowcy.

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że w trakcie remontu poszczególne fazy sygnalizacji świetlnej zostaną wydłużone, co ma ułatwić pokonanie skrzyżowania zarówno pieszym, jak i kierowcom. "W ramach przebudowy zlikwidowany zostanie wydzielony pas do skrętu w prawo z alei "Solidarności" w ulicę Szwedzką, natomiast wydłużony zostanie lewoskręt (po stronie południowej), a wylot skrzyżowania poszerzony" - deklarują urzędnicy.

"Nie będą już musieli nadkładać drogi"

Wytyczone ma też zostać nowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy po północnej stronie skrzyżowania. Dodatkowo ulica się nieco zieleni - wykonawca ma posadzić jedenaście drzew.

"Wileńska zostanie zaślepiona (dojazd samochodem do posesji będzie zachowany), aby uniemożliwić wlewanie się ruchu tranzytowego w wąskie praskie uliczki" - zwracają uwagę drogowcy.

Ich zdaniem, dzięki wyznaczeniu przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów wzdłuż alei "Solidarności", piesi nie będą już musieli nadkładać drogi i dwa razy czekać na zielone światło, z kolei rowerzyści zyskają połączenie aż do granicy z Ząbkami.

Plan prac zakłada też modernizację istniejącego przejścia dla pieszych przez aleję "Solidarności", prowadzącego w kierunku torów kolejowych. "Równolegle do niego powstanie przejazd rowerowy, który ułatwi podróże pomiędzy dwoma fragmentami Pragi przedzielonymi linią kolejową. Dla wygody pasażerów komunikacji miejskiej przebudowany zostanie istniejący przystanek autobusowy Szwedzka 01" - zapowiada ZDM. Zwraca uwagę, że to nie koniec prac. "Zmiany obejmą też skrzyżowanie ulic Szwedzkiej i Równej, gdzie wyznaczone zostaną dwa przejścia dla pieszych wyposażone w azyle" - czytamy w komunikacie.

Jeden pas ruchu, brak możliwości skrętu

Prace budowlane rozpoczną się w środę około północy i potrwają do połowy grudnia. Na Szwedzkiej, na odcinku od Równej do alei "Solidarności", będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu – w stronę alei "Solidarności". Kierowcy jadący aleją "Solidarności" nie będą mieli możliwości skrętu w Szwedzką. Zamknięty zostanie również wlot ulicy Wileńskiej w Szwedzką. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Targowa – Ratuszowa – 11 Listopada lub Wileńska – Czynszowa – Stalowa.

Autobusy linii 135 (tylko w kierunku placu Hallera) pojadą prosto ulicą Targową i dalej ulicami 11 Listopada i Stalową. Z kolei autobusy linii nocnej N02 nie będą podjeżdżały do przystanku Zajezdnia Stalowa. Wszystkie kursy tej linii będą odbywały się trasą podstawową przebiegającą bezpośrednio aleją "Solidarności".

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o remoncie tak zwanej obwodnicy Targówka:

Prace na "obwodnicy Targówka" Prace na "obwodnicy Targówka" ZDM

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:mp

Źródło zdjęcia głównego: ZDM