TVN Warszawa | Praga Północ

Szeroki chodnik przekształcili w nowy parklet

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Parklet na Pradze Północ

W ramach budżetu obywatelskiego przy ulicy Dąbrowszczaków powstał parklet z miejscem do odpoczynku i zielenią. Miasto zapłaciło za ten projekt 70 tysięcy złotych.

"Rabata dla Warszawy przy Dąbrowszczaków" to jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. Pomysł w 2018 roku zgłosił radny Grzegorz Walkiewicz. Zagłosowało na niego 452 mieszkańców Pragi Północ. W założeniu inwestycja miała pochłonąć około 50 tysięcy złotych. Urzędnikom nie udało się jednak rozstrzygnąć pierwszego przetargu we wrześniu 2019 roku, do którego zgłosiła się tylko jedna firma z propozycją przekraczającą 100 tysięcy złotych. W lutym 2020 roku został więc ogłoszony kolejny przetarg. Tym razem zgłosiły się cztery podmioty. Zwycięzcą została Grupa Kreska Piotr Dynowski. Jak czytamy w protokole dotyczącym przeprowadzonego postępowania, po negocjacjach Zarządu Zieleni udało się zbić zaproponowaną przez wykonawcę cenę 86 tysięcy złotych do 70 tysięcy.

Parklet to niewielka przestrzeń służąca do chwilowego odpoczynku z siedziskami i zielenią, powstała z przekształcenia miejsc parkingowych, która może mieć charakter stały lub sezonowy. W tym przypadku został on jednak zaadaptowany na części szerokiego chodnika.

Tak wcześniej wyglądał chodnik, na którym powstał parkletBudżet Partycypacyjny

Nowe nasadzenia i ławki "dostosowane do różnych grup wiekowych"

- Podczas realizacji wsłuchiwaliśmy się w głos mieszkańców oraz pomysłodawcy – projekt został dostosowany do tych oczekiwań z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa. Kostkę betonową, którą dotychczasowo wyłożony był teren przed kwiaciarnią, zastąpiły nasadzenia atrakcyjnych przez cały rok bylin i traw oraz taras z desek WPC. Postawiliśmy również ławki w trzech wariantach - dostosowane do różnych grup wiekowych mieszkańców - informuje Zarząd Zieleni.

Posadzone w obrębie parkletu dwa drzewa z gatunku Głóg pośredni "Paul’s Scarlet" mają zakwitnąć w maju. - Z czasem dadzą one cień w tym nowym, przyjaznym mieszkańcom miejscu - podsumowują urzędnicy.

W styczniu pisaliśmy też o parklecie, który powstał na Poznańskiej. Jeden z bielańskich radnych krytykował wtedy, że "ponad 30 tysięcy złotych na parklet to marnotrawienie publicznych pieniędzy":

Spór o parklet w Śródmieściu
Spór o parklet w Śródmieściu TVN 24

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni

Pozostałe wiadomości