Klasa kawalerii konnej w liceum na warszawskiej Pradze. "Jeden dzień w miesiącu uczniowie spędzą w stajni"

Autor:
katke
Źródło:
PAP
Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Liceum Ogólnokształcące im. marszałka Józefa Piłsudskiego na warszawskiej Pradze utworzyło pierwszą w Polsce klasę kawalerii konnej. Ku zdziwieniu dyrekcji, zgłosiło się więcej chętnych dziewcząt niż chłopców.

Praskie liceum znane jest z klas mundurowych, pierwsza powstała 2012 roku.

- Jak miałam pisać koncepcję pracy szkoły, to zaczęłam się zastanawiać, co w tej koncepcji ująć. Piłsudski skojarzył mi się z mundurem, a wtedy zaczęły powstawać klasy wojskowe. Pomyślałam, że może spróbować utworzyć klasy wojskowe, ale też policyjne - podkreśliła dyrektorka szkoły Izabela Nowak-Piłka.

Zrealizowała swój pomysł i wraz z ówczesnym rzecznikiem policji stworzyła klasę policyjną oraz wojskową. Po dwóch latach szkoła podpisała porozumienie z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT i powstała pierwsza w Polsce klasa stewardes i stewardów. W 2022 roku uruchomiono w liceum pierwszą na Mazowszu klasę celno-skarbową w porozumieniu z Krajową Administracją Skarbową.

A skąd pomysł na klasę kawalerii konnej? Piłsudski jest kojarzony z Kasztanką, więc stąd te konie - wyjaśniła dyrektor.

Liceum współpracuje z 1. Pułkiem Ułanów Krechowieckich Bolesława Mościckiego. - Bardzo często tam jeździliśmy, zachęcaliśmy młodzież do jeżdżenia na koniu. Pomyślałam, że skoro tam jeździmy, to dlaczego nie stworzyć takiej klasy. Przyłączyła się do tego projektu fundacja Polska Galopem, która uzyskała na ten cel dofinansowanie - zaznaczyła. Dodała, że w ramach innowacji pedagogicznej utworzono właśnie taką klasę kawaleryjską.

Program nie różni się od innych klas

Izabela Nowak-Piłka podkreśliła, że szkoła jest liceum, w którym młodzież przygotowywana jest do matury.

- Ciągle powtarzam rodzicom, że są szkoły, które podążają za wynikami. My raczej podążamy za pasjami, marzeniami. Chciałabym, aby młodzież odrobinę lubiła szkołę - zaznaczyła dyrektor.

Program w klasie kawaleryjskiej nie różni się od innych klas licealnych. - Wszystkie przedmioty nauczane są w ramach podstawy programowej, czyli wszystkie ogólnokształcące, a jedna godzina tygodniowo jest jako przedmiot uzupełniający. Jeden dzień w miesiącu uczniowie spędzą w stajni. Mogą też w swoim zakresie częściej jeździć do stajni - wyjaśniła.

Nie ma specjalnych wymagań dla kandydatów. Jedyną różnicą jest to, że dzieci koniecznie muszą być ubezpieczone. - To jedyny wymóg. Natomiast nie ma znaczenia, czy to dziecko jest zdrowe, czy chore, bo przecież hipoterapia jest powszechnie znana. Jest to klasa dla każdego. Nawet dla osoby, która boi się koni, bo może się przełamie. Oczywiście, jak nie będzie chciała, to nikt jej do tego zmuszał nie będzie - powiedziała dyrektor.

Wszystkie klasy liceum są umundurowane

Wszystkie klasy w liceum są umundurowane. Poniedziałki są dniami galowymi dla wszystkich klas i wtedy np. chłopcy chodzą w czarnych spodniach w kant i białych koszulach z naszywką liceum. Z kolei w tygodniu klasy wyróżniają się kolorem t-shirta. Klasa LOT-u ma błękitny, klasa medyczna - czerwony, policji - granatowy, wojskowa - khaki, celna - zielony, a kawalerii konnej będzie w kolorze cappuccino.

- Chcielibyśmy, żeby ta klasa miała furażerki i jeśli wypracujemy to z rodzicami, bryczesy - przekazała Izabela Nowak-Piłka.

Zainteresowanie jest spore, i jak mówi pani dyrektor, już z pierwszego wyboru można utworzyć klasę. - Zdziwiło nas, że zgłosiło się więcej dziewczyn - powiedziała.

Klasa będzie liczyć 30-32 osoby, jednak – jak zaznaczyła pani dyrektor – możliwe jest utworzenie nawet dwóch klas.

Dyrektor podkreśla, że po skończeniu szkoły absolwenci klasy kawalerii konnej mogą dalej kształcić się np. na AWF, SGGW. Ponieważ służby (wojsko, policja czy straż graniczna) również mają swoje oddziały konne, absolwenci mogą tam podjąć pracę. Mogą również zająć się leczeniem, fizjoterapią koni czy też zostać masażystą lub behawiorystą koni, a także np. hodowcą.

LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mieści się w Warszawie przy ulicy Kowelskiej 1.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Pozostałe wiadomości