Piękna, ale płochliwa. "Bongini" już na wybiegu

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
katke/b
Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl
TVN24Mała antylopa bongo kończy dwa tygodnie

Lubi spędzać czas z mamą, ucina sobie długie drzemki i je. Mała antylopa bongo, która dwa tygodnie temu urodziła się w warszawskim zoo, dała się podejrzeć kamerze TVN24. "Bongini" - bo takie robocze imię dostała - stawia swoje pierwsze kroki pod czujnym okiem mamy Chilli.

- Ona teraz ma dwa zadania: jeść i spać. No i niestety dużo się sprowadza do tego. My mamy farta, bo to jest jej trzeci spacer. Eksploruje, jest nadal podekscytowana zmianą otoczenia, nowymi zapachami, które poznaje, więc i tak można zaobserwować, że jest dosyć aktywna - mówiła na antenie TVN24 Sylwia Gródkowska z warszawskiego zoo, opiekunka małej antylopy.

Zaznaczyła, że ten gatunek jest niezwykle trudny w hodowli. - Nie ze względu na rozmnażanie, nie ze względu na liczbę osobników, ale ze względu na charakter. My jesteśmy jedynym ogrodem w Europie, który utrzymuje te antylopy w pawilonie otwartym dla zwiedzających. One są wyjątkowo płochliwe - oceniła.

Pierwsze dziecko, ogromny sukces

Jak zaznacza zoo, małą antylopę można spotkać podczas ładnej pogody na wybiegu zewnętrznym bongo przy Żyrafiarni.

O jej narodzinach pisaliśmy już na tvnwarszwa.pl. Jak opisywało na Facebooku zoo, swój pierwszy spacer samiczka zaliczyła 4 maja. Wybieg zwiedzała pod czujnym okiem mamy Chilli. Początkowo była nieśmiała i nie odstępowała jej na krok. Wkrótce witała się jednak ze swoimi ciociami, które przebywają na wybiegu obok. Gdy poczuła się pewniej, zaczęła też biegać.

Jest pierwszym dzieckiem 7-letniej Chilli i 8-letniego Franka. Jej narodziny były ogromnym sukcesem w skali kraju i świata.

Bongo to największe spośród afrykańskich antylop, a przez wielu uważane też za najpiękniejsze. W Afryce mieszkają dwa podgatunki bongo leśnego: bongo nizinne i bongo górskie. Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w warszawskim zoo bongo górskie ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem CR (criticaly endangered). "W naturze żyje zaledwie 80 osobników tego podgatunku" - przypomniało po narodzinach zoo.

Autor:katke/b

Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24