TVN Warszawa | Okolice

Piaseczno apeluje do mieszkańców: nie podlewajcie trawy i nie myjcie samochodów

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/pm/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niski poziom wody w Wiśle
Niski poziom wody w WiśleMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Niski poziom wody w Wiśle

Zima bez śniegu, brak deszczu, a w konsekwencji niski poziom Wisły. Warszawski ratusz uspokaja, że w kranach nie będzie sucho. Tymczasem Piaseczno już zaleca mieszkańcom, by "oszczędnie i racjonalnie" korzystali z wody.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W Wiśle z dnia na dzień ubywa wody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podawał, że problem ten pojawił się już w marcu. Zamiast roztopów, tuż po zimie, odkryło się dno Wisły. W kolejnych dniach jej poziom jeszcze zmalał. Specjaliści oceniają, że Polsce grozi susza, a prognozy pogody nie napawają optymizmem. W najbliższych dniach będzie padać, ale tylko na południu kraju. I to raczej przelotnie.

Władze stolicy uspokajają. Prezydent Rafał Trzaskowski mówił, że na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o dostawy wody. Zapowiadał jednak, że miasto będzie apelowało do mieszkańców, by latem ją oszczędzali. Ratusz szykuje kampanię informacyjną na temat zaleceń związanych z suszą.

W Piasecznie już proszą o oszczędzanie

Tymczasem w podwarszawskim Piasecznie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już teraz zaleca mieszkańcom, by ograniczali korzystanie z wody. "W związku z panującą suszą atmosferyczną oraz zwiększonym poborem wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie zwraca się do mieszkańców Miasta i Gminy Piaseczno z prośbą o ograniczenie poboru oraz oszczędne i racjonalne korzystanie z wody do czasu poprawy sytuacji pogodowej" - czytamy w komunikacie, który pojawia się zaraz po wejściu na stronę PWiK. "W szczególności należy ograniczyć korzystanie z wody na cele: podlewania trawników i ogródków przydomowych, mycia pojazdów" - podano dalej w komunikacie.

W poniedziałek, 20 kwietnia, rząd ogłosił, że został przygotowany projekt specustawy, która ma przyśpieszyć inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Jak zapowiadał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, na ten cel rząd ma przeznaczyć dodatkowo ponad 150 milionów złotych. Projekt budzi jednak obawy ekologów, którzy zwracają uwagę, że może on umożliwić szybszą regulację i udrażnianie polskich rzek, co nie zatrzyma, a wręcz może pogłębić problemy.

Autor:katke/pm/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / PWiK Piaseczno

Pozostałe wiadomości