Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Zwłoki noworodka w płońskiej sortowni odpadów. Wciąż nie znaleźli matki

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
mp/b
Źródło:
PAP
Martwego noworodka miał zauważyć jeden z pracowników sortowni Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Martwy noworodek na linii sortowniczej

Pełne wyniki sekcji zwłok noworodka, którego zwłoki znaleziono w grudniu w płońskiej sortowni odpadów, powinny być znane za mniej więcej miesiąc - podała prokuratura. Śledczy wciąż poszukują matki dziecka i apelują o pomoc w ustaleniu jej tożsamości.

Policja i prokuratura szukają matki noworodka, którego ciało odnaleziono w połowie grudnia w sortowni odpadów w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Płońsku.

- Szczegółowych przyczyn zgonu jeszcze nie mamy. Matki dziecka dotychczas nie ustalono – poinformowała we wtorek prokurator rejonowa w Płońsku Ewa Ambroziak. Zapowiedziała też, że kompleksowy protokół z przeprowadzonej w grudniu sekcji zwłok noworodka powinien być gotowy za mniej więcej miesiąc.

"Masywne obrażenia głowy"

Ambroziak podała także szczegóły wstępnych ustaleń śledczych: - Po urodzeniu noworodek żył od pół godziny do dwóch godzin. U dziecka stwierdzono masywne obrażenia głowy, przy czym na razie trudno określić ich pochodzenie. Mogły powstać zarówno na skutek działania maszyn w sortowni, jak również w wyniku świadomego działania osób trzecich – zaznaczyła.

I przyznała, że dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują, że noworodek został wrzucony do kontenera na śmieci w Płońsku. Tym samym wykluczono wcześniejszą wersję, że dziecko mogło trafić do sortowni w kontenerze z którejś z pobliskich miejscowości.

Trwa śledztwo

Pracownicy PGK w Płońsku odkryli zwłoki noworodka rano 16 grudnia ubiegłego roku. Ustalono wówczas, że zostały tam przywiezione w jednym z 15 kontenerów z odpadami - tego dnia trafiło tam 14 takich kontenerów z Płońska i jeden spoza tego miasta. Wtedy też płońska Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo z art. 149 Kodeksu karnego, który mówi, że matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Dotychczas przesłuchano między innymi pracowników PGK i dowożących tam kontenery z odpadami.

Tuż po odkryciu zwłok noworodka Komenda Powiatowa Policji w Płońsku apelowała do osób mogących mieć wiedzę na temat matki dziecka lub dane, które mogą pomóc w ustaleniu jej personaliów, o przekazywanie takich informacji. Ostatnio ponowiła apel, gwarantując anonimowość. Informacje można kierować pod numery telefonów: 23 662 15 00 albo 23 662 15 50, ewentualnie 997 i 112; można je także przekazać pocztą elektroniczną: kppplonsk@ra.policja.gov.pl albo bezpośrednio do płońskiej Prokuratury Rejonowej.

- Nasz apel jest wciąż aktualny. Nadal poszukujemy matki dziecka - podkreśliła we wtorek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płońsku podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska.

Źródło: PAP

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl