Policja: podawała się za "amerykańską żołnierkę", wyznała miłość. 26-latek stracił 14 tysięcy złotych

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockPieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Poznał ją na jednym z portali społecznościowych. Podawała się za atrakcyjną żołnierkę z Florydy. Wyznała mu miłość i obiecała przesłać milion dolarów. Najpierw 26-latek musiał jednak opłacić przesyłkę u "tureckiej firmy kurierskiej"...

Jak podał komisarz Damian Wroczyński z komendy policji w Wyszkowie, młody mężczyzna poznał za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych młodą i atrakcyjną kobietę. - Podawała się za "amerykańską żołnierkę", pełniącą misję w tureckim obozie wojskowym. Przez jakiś czas mężczyzna prowadził z kobietą korespondencję. Pewnego dnia oszustka (bądź oszust, bo nigdy nie mamy pewności, kto jest po drugiej stronie) wyznała mężczyźnie miłość - wyjaśnił policjant.

Jak dodał, następnie kobieta postanowiła przesłać mężczyźnie milion dolarów. - Dla uprawdopodobnienia swojej deklaracji oszustka przesłała do wyszkowianina zdjęcie walizki pełnej pieniędzy. Mężczyzna miał tylko opłacić przesyłkę przez firmę kurierską. 26-latek przekazał za pomocą komunikatora wszystkie swoje dane, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail - wskazał Wroczyński.

Na tym jednak korespondencja się nie skończyła. Jak opisał policjant, kilka dni później 26-latek otrzymał mail w języku polskim od "tureckiej firmy kurierskiej". Z wiadomości wynikało, że miał wpłacić 1000 euro na podany numer konta za wysłanie przesyłki.

"Bezwzględna w swoich działaniach"

- 26-latek przelał wskazaną kwotę. Po kilku dniach mężczyzna otrzymywał wiadomości o problemach z dostarczeniem paczki i kolejnych opłatach. Z wiadomości wynikało, że służba celna zatrzymała przesyłkę na terenie Polski i należy zapłacić cło. W wyniku tego oszustwa 26-latek stracił prawie 14 tysięcy złotych. Oszustka była na tyle bezwzględna w swoich działaniach, że zachęcała wyszkowianina do zaciągania pożyczek - opisał dalej Wroczyński.

Jak przestrzega policja, oszustwo "na żołnierza" jest jedną z najnowszych form tego procederu. I przypomina, że zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym, w szczególności gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas przekazania pieniędzy lub innych kosztowności.

Policjanci przypominają też, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami "na wnuczka" i "policjanta".

Informowaliśmy też o oszustwie na "amerykańskiego żołnierza":

Mężczyzna jest podejrzany o wyłudzanie pieniędzyKSP

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock