Bakterie w przedszkolu w Legionowie. Dyrekcja zamknęła placówkę

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
dg/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24W wodzie znaleziono bakterię

Bakterie e. coli wykryto w próbce wody pobranej w jednym z przedszkoli na terenie miasta.

O zamknięciu Przedszkola Miejskiego nr 7 Urząd Miasta w Legionowie poinformował w czwartek wieczorem. Powodem było wykrycie w pobranej na miejscu próbce wody bakterii z grupy e-coli. Okazało się, że ten sam problem może dotyczyć dwóch innych placówek edukacyjnych w mieście: Szkoły Podstawowej nr 7, Przedszkola nr 12, a także Zespołu Szkół w pobliskiej Komornicy.

W przypadku SP nr 7 i Przedszkola nr 12 dyrekcje obu placówek nie zdecydowały się na ich zamknięcie. Wprowadzono natomiast bezwzględny zakaz spożywania wody oraz mycia rąk.

W jednej z czterech próbek wykryto bakterię

Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo zapewniło otwartym placówkom beczkowozy z wodą pitną, przy użyciu której zostaną przygotowane posiłki dla dzieci.

- Bezzwłocznie wszczęto również działania prewencyjne. Prezes PWK Legionowo zapewnił, że w tych miejscach zostanie dokonane przeczyszczenie i dezynfekcja sieci oraz wymienione zostaną zawory na instalacji. Zarówno PWK Legionowo jak i sanepid niezależnie od siebie ponownie pobrały próbki ze wskazanych ujęć - informuje Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta w Legionowie.

Pobrane próbki wody zostały przekazane do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

W piątek po godzinie 10 Sanepid wydał komunikat w tej sprawie.

"Wśród badanych parametrów, jedynie jeden z nich wykazał przekroczenia - bakterie grupy coli. W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi procedurami, wykonano powtórne badania wody w celu weryfikacji otrzymanych wyników. Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie informuje, że badania wody wykonane z innych punktów wodociągów nie wykazują przekroczeń badanych parametrów oraz badania wody wykonywane przez administratorów tych wodociągów również takich przekroczeń nie wykazują" - czytamy w komunikacie.

Bakterie e coli groźne dla człowieka

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie nie informuje, co mogło być przyczyną skażenia wody. Przekazał natomiast, że sytuacja jest monitorowana, a informacje o wynikach powtórzonego badania będą przekazywane na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej.

Bakterie z grupy Escherichia coli stanowią naturalną florę bakteryjną jelita grubego, jednak jeśli znajdą się w innych miejscach organizmu człowieka, mogą spowodować poważne dolegliwości zdrowotne m.in. zatrucia, zakażenia, zapalenie otrzewnej czy, szczególnie u małych dzieci, zapalenie opon mózgowych.

Na  tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy problemy z wodą w gminie Nasielsk:

Skażona woda w NasielskuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:dg/pm

Źródło zdjęcia głównego: TVN24